Nastolatek stworzył specjalną aplikację, by komunikować się z niemą siostrą

Archer Calder, 17-latek z Teksasu, stworzył specjalną aplikację, by móc w prosty sposób komunikować się ze swoją młodszą siostrą, która jest niema.

Archer Calder jest uczniem liceum w Houston w Teksasie. Jego młodsza siostra cierpi na Bainbridge’a–Ropersa. Ta choroba genetyczna wpływa na jej zdolność mówienia, jedzenia i nawet poruszania się. By komunikować się z rodziną, 14-latka zazwyczaj używa rąk. Wydaje też nieartykułowane dźwięki.

Archer Calder postanowił pomóc siostrze. Próby wykorzystania AAC – komunikacji alternatywnej, nie powiodły się. Della również nie chciała korzystać z aplikacji, którą kupili dla niej rodzice. Dlatego Archer stworzył swoją.

„Zawsze marzyłem, aby móc komunikować się z nią tak, jak z kimkolwiek innym”

Archer chciał usłyszeć myśli swojej siostry. Sam wie jak ważna jest zdolność komunikacji, wyrażania siebie. Bowiem przez kilka lat borykał się z jąkaniem. To zaburzenie sprawiało, że nie potrafił wyartykułować swoich emocji. Dlatego rozumie Dellę i robi wszystko by jej pomóc.

„Della chce się komunikować, tak jak każdy z nas. Wyobrażam sobie, jakie to trudne – nie móc rozmawiać z innymi”

Free Speech

Chłopak dzięki swoim umiejętnościom kodowania stworzył wyjątkową aplikację – Free Speech. Pomaga ona komunikować się osobom niewerbalnym. Wystarczy nacisnąć odpowiednie przyciski, które reprezentują konkretne słowa. Użytkownicy także mogą tworzyć zdania, układając słowa w sekwencje.

Cała rodzina zauważyła już zmianę. Odkąd Della zaczęła używać aplikacji stworzonej przez brata, stała się spokojniejsza.

„Zdecydowanie następuje zmiana. Della jest w stanie korzystać z wolności słowa, i jest w stanie poruszać te tematy, o których chce rozmawiać, rzeczy, które lubi, i jest w stanie komunikować to jak każdy inny, za pośrednictwem iPada”

Aplikacja jest bezpłatna i dostępna na telefon, tablet i komputer. Można w niej zmieniać i edytować przyciski, co odróżnia ją od innych aplikacji typu AAC.

– „Zainteresowania Delli szybko się zmieniają. Musimy móc dodawać nowe przyciski, usuwać stare, gdy coś przestaje ją zajmować. Teraz np. fascynuje ją rodzina Adamsów, o tym chce rozmawiać” – podkreśla ojciec rodzeństwa, Chad Calder. – „Wcześniej robiliśmy pewne rzeczy z nią, nie pytając jej o zdanie. Dzięki tej aplikacji wreszcie możemy włączyć ją w rozmowę, w życie naszej rodziny” – dodaje.

Źródło: aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły