Naukowcy odkryli kolejne korzystne dla zdrowia właściwości kawy

Naukowcy odkryli kolejne korzyści z picia kawy. “Picie kawy jest korzystne dla procesu trawienia, ma także działanie ochronne przed kamieniami żółciowymi i niektórymi chorobami wątroby” – można przeczytać w piśmie “Nutrients”.

Dr Astrid Nehlig z Instytutu Informacji Naukowej o Kawie (ISIC) dokonała przeglądu publikacji naukowych dotyczących kawy. Okazuje się, że spożycie rozsądnej ilości kawy – od 3 do 5 filiżanek dziennie, pobudza ruchy jelit i stymuluje proces trawienia. Ponadto picie kawy dobrze wpływa na naszą mikroflorę jelitową i sprawia, że jest w niej więcej “dobrych bakterii”. Napój także obniża ryzyko kamicy żółciowej i chorób wątroby. Naukowcy stwierdzili, że pijąc go, można zapobiec zachorowaniu na raka wątrobowokomórkowego.

Jak dowiedli naukowcy, kawa ma znaczący, bardzo dobry wpływ na układ trawienny. Sprawia, że nasilają się procesy odpowiadające za wzrost błony śluzowej żołądka, dwunastnicy i jelita grubego. Wszystko dzięki temu, że przyczynia się do zwiększenia produkcji hormonu trawiennego – gastryny.

Ważny jest również fakt, że kawa powoduje większą stymulację okrężnicy o nawet 60% bardziej niż szklanka wody! Co za tym idzie, picie tego napoju zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłych zaparć.

Co więcej, badania nie wskazują na to, że kawa może mieć bezpośredni wpływ na refluks żołądkowo-przełykowy. Powodują go przede wszystkim zła dieta, a nie regularne picie kawy.

“Wbrew niektórym przypuszczeniom konsumpcja kawy nie jest ogólnie związana z problemami jelitowymi lub trawiennymi. W niektórych przypadkach kawa ma działanie ochronne przed powszechnymi dolegliwościami trawiennymi, takimi jak zaparcia. Pojawiające się dane wskazują również, że może istnieć związek z poprawą poziomu grup bakterii jelitowych, takich jak Bifidobacteria, które wykazują korzystne działanie. Chociaż potrzebne będą dodatkowe dane, aby zrozumieć działanie kawy w całym przewodzie pokarmowym, jest to niezwykle zachęcające miejsce do rozpoczęcia” – mówi dr Astrid Nehlig.

Dlatego zachęcamy, by przy najbliższej okazji zaparzyć sobie filiżankę kawy i rozkoszować się jej smakiem, mając świadomość, że ma naprawdę dobry wpływ na nasze zdrowie.

Źródło: naukawpolsce.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły