Caritas pomoże migrantom na granicy

Caritas Polska otrzymała pieniądze od Watykanu na pomoc migrantom na wschodniej granicy. Kwota 100 tysięcy euro zostanie przeznaczona na długofalową pomoc osobom, którym udało się przybyć do Polski.

Papież Franciszek polecił, by przekazać polskiemu Caritasowi 100 tysięcy euro na wsparcie migrantów. Wszystko po to, żeby organizacja pomogła “stawić czoło kryzysowi migracyjnemu na granicy między obu krajami, wynikającemu z sytuacji konfliktowej, jaka trwa od ponad 10 lat”.

“To wsparcie jest bardzo miłym zaskoczeniem. Odbieramy je jako potwierdzenie, że nasze inicjatywy są potrzebne, że obraliśmy dobry kierunek”  – przyznał ks. dr Marcin Iżycki.

“Kwotę przeznaczymy na działania, które prowadzimy w odpowiedzi na kryzys migracyjny. Są to działania zarówno o charakterze pomocy doraźnej jak i długofalowego wsparcia dla osób przybywających do Polski. Mówiąc o pomocy doraźnej, mam na myśli dostawy najpotrzebniejszych artykułów do ośrodków dla uchodźców – żywności, odzieży, środków czystości” – powiedział duchowny.

Caritas stara się pomagać na różne sposoby migrantom. W miasteczkach leżących blisko polsko-białoruskiej granicy funkcjonują tzw. “Namioty Nadziei”

“Wolontariusze pomagając napotkanym osobom mogą z tych miejsc pobierać m.in. koce, śpiwory, ciepłą odzież, wodę, żywność. Wyposażone w ten sposób parafie są stale gotowe to pomocy” – wyjaśnił o. Szwarc, zastępca dyrektora Caritas Polska – “Najprężniej funkcjonują w Białowieży, Hajnówce oraz miejscowości Krynki na Wysoczyźnie Białostockiej”.

Organizacja stara się również zapewnić pomoc długofalową.

“Ważna jest także pomoc dla ludzi, którzy już przeszli procedury administracyjne, opuszczają ośrodki i zaczynają w Polsce samodzielne życie. Dla nich prowadzimy Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które zapewniają wsparcie doradców kulturowych, pomoc w wynajęciu mieszkania, kontaktach z urzędami, nauce języka polskiego, a także – jeśli jest taka potrzeba, a często jest – również pomoc materialną, rzeczową” – opowiedział ks. Iżycki.

Źródło: deon.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły