Naukowcy rozwijają technologię, która pozwala “czytać w myślach”

Naukowcy rozwijają technologię, która pozwala na czytanie w myślach. Może ona pomóc sparaliżowanym osobom w porozumiewaniu się z innymi.

Urządzenia typu BCI, czyli “interfejs mózg-komputer”, są wytwarzane już od wielu lat. Aby działały, potrzebna jest operacja neurologiczna polegająca na wszczepieniu implantów z elektrodami do mózgu. Lekarze wykonują takie zabiegi na osobach np. z chorobą Parkinsona.

Pomoc w komunikacji

Taka technologia pomaga osobom sparaliżowanym. W 2017 roku dzięki BCI udało się umożliwić im pisanie. Wszczepione do mózgu implanty przetwarzały wyobrażenia o poruszaniu różnymi częściami ciała na konkretny ruch kursora na ekranie.

Z kolei w 2020 roku naukowcy z University of California badali kobiety z epilepsją, którym wszczepiono elektrody. Poprosili je o wypowiedzenie kilku zdań. W ten sposób zespół badawczy zaczął pracować nad wykorzystaniem BCI do komunikowania się osób sparaliżowanych, które nie są w stanie mówić.

Przełom

Ostatnio naukowcy po raz pierwszy udowodnili, że owa technologia może “czytać myśli” osoby sparaliżowanej i pomóc jej komunikować się z innymi.

W badaniach wzięła udział osoba, która z powodu udaru mózgu utraciła możliwość poruszania mięśniami, również tymi odpowiedzialnymi za mowę. Owy pacjent wcześniej porozumiewał się z innymi za pomocą technologii, która odczytywała jego ruchy głowy. Jednak w ten sposób mógł wybrać tylko pięć słów na minutę.

Neurochirurg Edward Chang wykorzystał implanty wszczepione w korę ruchową, która odpowiada za mowę. Naukowcy nauczyli sieć neuronową w jaki sposób przekładać sygnały z mózgu na konkretne wyrazy ze zbioru najpotrzebniejszych pięćdziesięciu słów. Taki algorytm w 75% nie popełniał żadnych pomyłek. Jest to niesamowicie dobry wynik.

Taki mózg-komputer potrafi użyć osiemnastu słów na minutę. Teoretycznie to niewiele – zwłaszcza, że człowiek wypowiada nawet 120 słów na minutę. Jednak takie tempo jest czterokrotnie szybsze niż to z użyciem ruchów głowy.

Eksperyment dr Changa daje nadzieję na to, że osoby sparaliżowane będą w stanie sprawniej porozumiewać się z innymi. Jest to zdecydowanie dobra wiadomość ze świata technologii i medycyny.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły