Naukowcy z Łodzi pracują nad nowymi opatrunkami

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej pracują nad nowymi opatrunkami na przewlekłe rany. Chcą wynaleźć innowacyjne materiały, które przyśpieszą gojenie się ran.

Badacze z Politechniki Łódzkiej są liderami polsko-niemieckiego projektu. Wartość “Antyutleniających, elektroaktywnych i biobójczych samoprzylegających materiałów opatrunkowych” wynosi około 4 miliony złotych.

Zespół badaczy ma na celu wynaleźć nowy rodzaj materiałów, który zostanie użyty do opatrunków na przewlekłe rany. Naukowcom zależy na tym, by przyśpieszały one proces gojenia się owych ran.

Liderka projektu – dr hab inż. Joanna Pietrasik podkreśla, że badacze po raz pierwszy zastosują nowatorskie rozwiązanie – połączą trzy różne techniki, które stosuje się przy tworzeniu materiałów na opatrunki.

“Są to polimery inteligentne, reagujące w pożądany sposób na bodźce zewnętrzne, aktywne nanowarstwy oraz peptydy uwalniane z nowego materiału kompozytowego, jako ostatnia opcja ochrony przeciwzakaźnej przeciwko opornym patogenom” – zaznacza badaczka.

W ten sposób naukowcom uda się wytworzyć przeciwutleniający, elektroaktywny opatrunek. Będzie on zwalczał patogeny grzybicze i bakteryjne, dzięki peptydom przeciwustrojowym. W efekcie wspomoże gojenie się ran.

Badacze szczególnie skupiają się na pracy nad opatrunkami na rany przewlekłe. To właśnie one tworzą się na skutek fazy zapalnej, która się przedłuża podczas procesu gojenia. Przez to, skóra nie może się zregenerować

“Z tego powodu dużą uwagę poświęca się opatrunkom, które są w stanie nie tylko chronić rany przed wpływem środowiska, ale także wspomagają regenerację skóry i przyspieszają proces ich gojenia”  – mówi dr hab inż. Joanna Pietrasik.

Badania naukowców Politechniki Łódzkiej mogą być przełomem. Dzięki nim być może uda się stworzyć materiały opatrunkowe nowej generacji. Będą one dostosowane do rodzaju ran. W ten sposób lekarze będą w stanie zwalczać zakażenia zagrażające życiu przy pomocy leków i opracowywać nowe techniki leczenia z wykorzystaniem specjalistycznych opatrunków.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły