Dawanie prezentów jest dobre dla naszego zdrowia

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego właśnie potwierdzili, że dawanie prezentów ma dobry wpływ na nasze zdrowie. Okazało się, że ta czynność znacznie obniża ciśnienie krwi i tętno, przez co ryzyko zawału i udaru jest o wiele mniejsze.

Wolontariusze biorący udział w badaniu mieli za zadanie rozdać kartki świąteczne z życzeniami swoim najbliższym. Zaobserwowano, że w tamtym momencie znacząco spadło im tętno i ciśnienie krwi. Co ciekawe, podobne zjawisko nie wystąpiło u tych, którzy otrzymali owe kartki.

W badaniach wzięło udział około 90 studentów. Naukowcy najpierw powiedzieli im, że mają kilka minut na przygotowanie przemowy, którą publicznie wygłoszą. Była to zdecydowanie stresująca sytuacja. Urządzenia mierzyły ich tętno i ciśnienie krwi. Zaledwie chwilę później powiedziano połowie studentów, że mają wysłać kartkę z pozdrowieniami do kogo chcą, ale muszą uzasadnić ten wybór w mailu z dołączoną kartką.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym “Psychophysiology”. Naukowcy odkryli, że tętno i ciśnienie u studentów, którzy wysłali kartki znacząco spadło. Natomiast takie zjawisko nie wystąpiło u osób, które otrzymały kartki.

W ten sposób po raz kolejny potwierdzono, że prospołeczne zachowania wpływają dobrze na nasze zdrowie i wzmacniają nasze samopoczucie. Jednak te konkretne badania udowodniły, że robienie coś dla innych jest dobre dla naszego serca.

“Zachowania prospołeczne – albo ciepły blask dawania – mogą mieć wiele zalet. Poza obniżaniem tętna i ciśnienia krwi obniżają także poziom depresji i stresu” – można przeczytać w artykule naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCLA)

“Dużą część życia spędzamy na zarabianiu pieniędzy, byśmy mogli zaopiekować się sobą i naszymi rodzinami, często w pracy, w której czasem trzeba być bezwzględnym wobec innych. Dawanie prezentów świątecznych to szansa na zrekompensowanie sobie tego – i jest to też dobre dla naszego zdrowia” – podsumował profesor Cary Cooper ze szkoły biznesu na Uniwersytecie w Manchesterze.

Zróbmy w te Święta coś dobrego i chcąc wyrazić naszą miłość i wdzięczność, dajmy prezent naszym najbliższym. Bo jak się okazało, jest to również okazja do zadbania o siebie i swoje zdrowie.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły