Naukowcy z Politechniki Opolskiej są jednymi z najczęściej cytowanych na świecie

Jedna z najlepszych uczelni świata – amerykański Uniwersytet Stanforda opublikował ranking naukowców, którzy są najczęściej cytowani. Wsród nich znalazło się dziesięciu Polaków z Politechniki Opolskiej. To ogromny sukces!

Amerykański Uniwersytet Stanford wraz z wydawnictwem Elsevier przygotował specjalny ranking. Dotyczy on naukowców z całego świata, którzy są najczęściej cytowani w pracach innych badaczy. Brane są pod uwagę głównie dwa kryteria.

“Pierwsze z nich ocenia całościowy dorobek naukowców od początku kariery do 2021 roku według indeksu bibliometrycznego (na kryterium oceny wpłynął m.in. indeks Hirscha oraz liczba cytowań przez innych autorów), druga dotyczy tylko osiągnięć naukowych, cytowań z 2021 roku” – tłumaczy PAP Anna Kułynycz, rzecznik prasowy Politechniki Opolskiej.

Na liście wyróżniono między innymi Polaków. Naukowcy z Politechniki Opolskiej są w grupie dwóch procent najczęściej cytowanych.

“Na liście podsumowującej dorobek naukowy największe grono stanowią badacze z Wydziału Mechanicznego. To prof. Grzegorz Królczyk, prof. Tadeusz Łagoda, prof. Aleksander Karolczuk, prof. Adam Niesłony, prof. Zhixiong Li oraz prof. Wit Grzesik. Kolejnym badaczem ujętym na liście +Top 2 procent+ jest prof. Zbigniew Zembaty z Wydziału Budownictwa i Architektury. Natomiast w przypadku osiągnięć w zeszłym roku kalendarzowym, w prestiżowym gronie 2 procent najbardziej wpływowych badaczy jest również prof. Grzegorz Królczyk, prof. Zhixiong Li oraz prof. Wit Grzesik a także prof. Szczepan Paszkiel z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki oraz prof. Munish Kumar Gupta z Wydziału Mechanicznego” – mówi Kułynycz.

Profesor Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej, podkreśla, że to osiągnięcie przekłada się także na rozwój samej uczelni. Dlatego jest to naprawdę ogromny sukces.

“Warto podkreślić, że wyniki światowych, obiektywnych zestawień przekładają się na zainteresowanie studiami na naszej uczelni wśród zagranicznych kandydatów. Podczas ostatniej rekrutacji zainteresowanie politechniką wśród obcokrajowców wzrosło trzykrotnie. Zazwyczaj rocznie rekrutowaliśmy prawie 100 zagranicznych kandydatów, w tym roku chętnych było ponad 300. Ostatecznie przyjęliśmy 200 studentów, z czego większość to obywatele Ukrainy, ale po raz pierwszy mamy także studentów z Kirgistanu. Bardzo nas cieszy fakt, że myśląc o studiach, europejskim dyplomie, wybrali właśnie naszą uczelnię”. – zaznacza.

Źródło: opole.tvp.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły