Niezwykły projekt, który zachęca do badań piersi

Patrycja Lisiecka z Wrocławia miała zaledwie 28 lat, kiedy dowiedziała się, że ma raka. Teraz robi zdjęcia kobietom, które przeżyły to samo. Zgłosiło się do niej aż 100 osób z całej Polski w wieku 20-35 lat.

Patrycja Lisiecka na codzień pracuje w firmie zajmującej się sportem. Jej ogromną pasją jest fotografia, dlatego każdą wolną chwilę poświęca na robienie zdjęć.

W zeszłym roku Patrycja wyczuła w swojej piersi małego guzka. Co trzy miesiące robiła USG, ale lekarze mówili jej, że jest za młoda na raka. W końcu zrobiła biopsję i usłyszała diagnozę – nowotwór piersi.

– “Byłam przerażona, ale dzięki szybkiej diagnozie, szybko przeszłam operację, a później radioterapię. Na szczęście chemioterapia, która bywa koszmarem, nie była konieczna. Jestem przykładem na to, że można pokonać raka, szczególnie, jeśli szybko się go wykryje. Dziś jestem zdrowa i chcę pomóc innym młodym kobietom, bo te starsze zdecydowanie częściej się badają” – opowiada.

Kiedy Patrycja wyszła ze szpitala, uświadomiła sobie, że powinna zrobić coś, by zachęcić inne młode kobiety do badań. Dlatego rozpoczęła akcję fotograficzną.

„Rak piersi jest ostatnią rzeczą, o której myśli młoda dziewczyna, podobnie jak samobadanie piersi, a przecież to tylko 5 minut, które mogą uratować Twoje życie” – czytamy na stronie projektu. – Jesteśmy tutaj. Nie ukrywamy się. I nie będziemy więcej szeptać o naszym raku. My MŁODE”.

„Pomyślałam: halo! podziel się swoją historią, tym, że dzięki profilaktyce i samobadaniu wykryłaś mały guzek w I stadium jego złośliwości. To projekt na całe życie, to projekt, który na początku był cholernie trudny i wymagał odwagi, wytrwałości i zaufania do siebie” – napisała kobieta.

Do projektu zgłosiło się aż 100 dziewczyn z całej Polski. Najmłodsza z nich miała 20 lat, kiedy usłyszała diagnozę. Połowa zgłoszeń była od kobiet w ciąży.

“Te historie najbardziej mnie poruszyły, bo te kobiety usłyszały diagnozę, kiedy spodziewały się dziecka. Z jednej strony przeżywały radość, a z drugiej ogromny strach. Okazało się, że ciąża wcale nie chroni przed rakiem piersi” – zaznacza.

Niedługo będzie można zobaczyć efekty sesji na wystawie w Zamku Topacz koło Wrocławia. Będzie towarzyszyć jej specjalny panel z uczestniczkami projektu.

Źródło: www.wroclaw.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły