Niepełnosprawni pracownicy wrocławskiej klubokawiarni wspierają personel szpitala

Cafe Równik jest wyjątkowym miejscem na mapie Wrocławia. W tej klubokawiarni pracuje niepełnosprawna młodzież. W czasach pandemii, gdy lokale gastronomiczne mogą sprzedawać posiłki tylko na wynos, Cafe Równik wspiera personel szpitala, przygotowując dla nich obiady.

Cafe Równik przygotowuje codziennie posiłki dla szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.

„Sam powrót do pracy spowodował u nich ogromną motywację i radość” – przyznaje współzałożycielka lokalu, prof. Małgorzata Młynarska.

W klubokawiarni pracują osoby z niepełnosprawnościami: m.in zespołem Aspergera czy zespołem Downa. 

„Kelneruję, robię kawy, pomagam na kuchni, sprzątam. Bardzo uwielbiam swoją pracę, jak ludzie przychodzą i rozmawiamy. Ale teraz nie pogada się z człowiekiem, jak to było w normalnych czasach” – mówi Piotr, pracownik kawiarni.

W październiku lokal musiał zostać zamknięty przez nowe obostrzenia. 

„Pierwszy lockdown udało nam się jeszcze przetrwać, bo mieliśmy trochę oszczędności. Ale kolejny mógłby oznaczać dla nas zamknięcie. Nie mamy możliwości dowozu, niewiele też mieliśmy zamówień na wynos, bo znajdujemy się daleko od centrum” – zaznacza współzałożycielka.

Wtedy Równik otrzymał zlecenie od Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Ta pomoc uratowała personel szpitala

„Choć współpracowaliśmy wcześniej, to nie spodziewaliśmy się takiej pomocy od prezesa Macieja Potockiego. Zamówił od nas 50 obiadów dziennie dla pracowników służby zdrowia ze szpitala przy Koszarowej. To nas uratowało” – mówi prof. Małgorzata Młynarska

„To zlecenie daje im szansę utrzymania terapii przez pracę i ważne jest, że robimy to dla lekarzy, dla naszych bohaterów” – podkreśla kobieta.

Prezes Wrocławskiego parku Technologicznego zakłada, że akcja będzie trwała przynajmniej kilka tygodni. Wierzy, że inni sponsorzy również dołączą się do podobnych projektów.

„Wiemy, że lekarze, pielęgniarki, salowe są przeciążeni w szpitalach, dlatego postanowiliśmy coś zrobić. Nie jesteśmy w stanie produkować respiratorów, więc pomyśleliśmy, że przynajmniej tę cegiełkę możemy dołożyć” – zaznacza prezes WPT – Maciej Potocki

Młodzi pracownicy klubokawiarni cieszą się, że mogą dalej pracować. „Równik” jest dla nich miejscem, w którym mogą się rozwijać. Czują się tam ważni i potrzebni. Ich misją na najbliższy czas stała się pomoc lekarzom.

źródło: wrocław.tvp pfron.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły