W Szpitalu Miejskim w Sosnowcu otwarto schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi. Dzięki temu osoby te po wypisie ze szpitala będą mogły kontynuować otrzymywanie potrzebnej pomocy.
Schronisko dla osób bezdomnych w szpitalu w Sosnowcu oferuje 15 miejsc całodobowych dla osób potrzebujących częściowej opieki. Zapewnia wyżywienie, tymczasowe schronienie oraz pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.
– Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi zapewnia 15 miejsc całodobowych osobom, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostki systemu ochrony zdrowia – zaznacza dyrektor Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia Leszek Falis.
Schronisko będzie oferować mieszkańcom posiłki i tymczasowe schronienie wraz z opieką. Pracownicy ośrodka podkreślają również, że istotne jest wsparcie w integracji społecznej, co ostatecznie ma pomóc w osiągnięciu życiowej samodzielności.
– Warto podkreślić, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się przyznanie tymczasowego schronienia w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi osobom w kryzysie bezdomności, które posiadają decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej, przez okres oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej, jednak nie dłużej niż przez 4 miesiące – podkreśla naczelniczka wydziału zdrowia urzędu miasta Joanna Gronczewska.
Co więcej, w schronisku uruchomi się program “W drodze do samodzielności”, skierowany do osób dotkniętych bezdomnością.
– Program wpisuje się w realizację lokalnej międzysektorowej polityki przeciwdziałania negatywnym skutkom spożywania alkoholu. Chodzi o wdrożenie zadań profilaktyczno-interwencyjnych, informacyjno-edukacyjnych, wspierających i aktywizujących oraz opiekuńczych – wyjaśnia Gronczewska.
Program będzie prowadzony przy współpracy schroniska, Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu. Włączy się to też Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dodatkowo będą zaangażowane grupy wsparcia, grupy samopomocowe oraz kluby abstynenckie.
Źródło: rynekzdrowia.pl