Zespół studentów z Politechniki Łódzkiej opracowuje innowacyjny wynalazek

Zespół z Politechniki Łódzkiej, który opracował sterylną powierzchnię eliminującą bakterie i wirusy, zwyciężył w konkursie Innovations Hub. Ich pomysł jest niezwykle kreatywny. Co istotne, ten innowacyjny produkt jest nawet zdolny do recyklingu.

Do programu mentoringowego Innovations Hub zgłosiło się 70 zespołów, z których 6 dotarło do ścisłego finału. Zespół BioBarrier z Politechniki Łódzkiej zdobył pierwsze miejsce dzięki swojemu wynalazkowi – powierzchni eliminującej bakterie i wirusy. Ten innowacyjny produkt jest niezbędny w szpitalach, laboratoriach, zakładach produkcyjnych i wszędzie tam, gdzie wymagana jest absolutna sterylność.

Nasz produkt to jest powierzchnia zabijająca bakterie i wirusy w miejscach, w których jest to wymagane i kluczowe. Przykładowo takimi miejscami są szpitale, gdzie wiele powierzchni jest właśnie narażonych na kontakt z bakteriami – zaznacza Dawid Szymborski, lider zespołu BioBarrier.

Produkt wykonany jest z ekologicznej żywicy epoksydowej, której bazą jest olej palmowy. Biobójcze właściwości zapewnia dodatek roślinny o takich cechach. Proces produkcji wykorzystuje ekologiczne substancje, które są bezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi, a żywica nie zawiera szkodliwego Bisfenolu A ani epichlorohydryny. Co więcej, powierzchnia tego materiału jest w pełni recyklingowalna.

Zwycięski zespół wywodzi się ze środowiska naukowego Politechniki Łódzkiej, gdzie narodził się pomysł i opracowano technologię produktu. Dzięki konkursowi udało się stworzyć pełne zaplecze produkcyjne i marketingowe. Zespół tworzą: Zuzanna Hebel, specjalistka ds. technologii produkcji, Maciej Szymborski, odpowiedzialny za sprawy formalno-prawne i finansowe, Hubert Świerad, zajmujący się marketingiem i sprzedażą, oraz Dawid Szymborski, lider zespołu, który nadzoruje całą technologię.

Podczas gali Kacper Raciborski, prezes Innovation Hub Foundation, podkreślił, że sukces wymaga determinacji i wytrwałości. Wiele osób spoza branży uważa, że prowadzenie startupu to łatwe i dochodowe zajęcie. Myślą, że założyciele mają nieograniczone zarobki, łatwo delegują zadania, udzielają wywiadów i występują publicznie. Jednak rzeczywistość jest inna. Założyciel startupu często dostaje wynagrodzenie jako ostatni i jest odpowiedzialny za swój zespół. To on przychodzi do pracy pierwszy i odchodzi ostatni. Raciborski zaznaczył, że te projekty mogą kształtować przyszłość polskiej innowacji i przedsiębiorczości.

Źródło: rmf24.pl/rp.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły