Nowy ośrodek badań genetycznych – bardzo dobra inwestycja

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II właśnie otworzył nowy ośrodek badań genetycznych, który umożliwi diagnozowanie mutacji w genach u nawet 2 tysięcy pacjentów rocznie. To ogromny krok w dziedzinie medycyny genetycznej.

W Krakowie właśnie otworzono Ośrodek Badań Genetycznych. To oznacza, że pacjenci, którzy podejrzewają lub są zagrożeni dziedzicznymi chorobami genetycznymi, będą mieli dostęp do dokładnej analizy materiału genetycznego. To może pomóc w wczesnym wykryciu chorób genetycznych oraz w zaplanowaniu odpowiedniego leczenia lub monitorowania stanu zdrowia. To znaczący krok w kierunku personalizowanej opieki zdrowotnej i leczenia.

Zakupiono drogi sprzęt, który wykorzystany zostanie m.in do zlokalizowania przyczyn powstawania nowotworów

Ten sprzęt jest krokiem milowym w diagnostyce genetycznej. Do tej pory byliśmy w stanie zanalizować tylko kawałki genów, ich fragmenty. Natomiast dzięki aparaturze do sekwencjonowania następnej generacji będziemy w stanie analizować całe zbiory genów, czyli całe panele genetyczne i będziemy w stanie wskazać różne zmiany w tych genach. To jest niezmiernie istotne dla pacjentów chorych na m.in. nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe, no bo tym się specjalizujemy tutaj, w naszym ośrodku” – mówi w rozmowie z RMF FM prof. Ewa Wypasek, kierownik pracowni biologii molekularnej krakowskiego szpitala.

Ważna inwestycja

“Od strony naukowej oznacza to nowe możliwości wykorzystania tego typu diagnostyki do prowadzenia dodatkowych badań. Tematem głównych naszych zainteresowań jest poszukiwanie nowych biomarkerów. Czyli takich substancji, które można oznaczyć w krwi, ale też za pomocą badań obrazowych i ich zależności od genetyki. To wydaje się być coś, co interesuje nie tylko nas, ale wiele wiodących ośrodków. Natomiast bez tych badań nie można też w wielu przypadkach postawić pewnego rozpoznania” – podkreśla naukowczyni.

Dzięki nowemu sprzętowi do diagnostyki genetycznej, szpital będzie mógł przeprowadzać szczegółowe analizy genetyczne pacjentów. To pozwoli na wykrycie ewentualnych genetycznych czynników ryzyka, które mogą przyczyniać się do nagłych zawałów i udarów. Jest to znaczący krok w kierunku identyfikacji i leczenia tych chorób oraz zapobiegania ich powtarzaniu się.

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II rocznie obsługuje ogromną liczbę pacjentów, udzielając 45 tysięcy porad i przeprowadzając około 20 tysięcy badań laboratoryjnych. W tym ponad 10 procent to badania genetyczne. Zakup tego najnowszego sprzętu, dzięki dotacji o wartości 700 tysięcy złotych, znacząco zwiększy możliwość przeprowadzania diagnostyki genetycznej w szpitalu. To może prowadzić do poprawy opieki zdrowotnej i zwiększenia szans na wykrycie i leczenie ukrytych chorób genetycznych.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły