Oddał 100 litrów krwi – to rekord Polski i Europy.

W niedzielę 5 grudnia Andrzej Lis oddał setny litr krwi podczas mikołajkowej akcji oddawania krwi w Starym Sączu. W ten sposób pan Andrzej stał się rekordzistą Polski i Europy. Prawdopodobnie zostanie wpisany do Księgi Guinnessa. Niektórzy przypuszczają, że jest on pierwszym człowiekiem na świecie, który oddał taką ilość krwi.

Pan Andrzej od lat należy do Starosądeckiego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK. W niedzielę oddał krew w specjalnym krwiobusie, który postawiono w Starym Sączu podczas mikołajkowej akcji oddawania krwi. Mężczyźnie towarzyszył syn, który również jest honorowym dawcą krwi. Wszystko udokumentowano, bo najbliżsi pana Krzysztofa zamierzają zgłosić rekordzistę do Księgi rekordów Guinnessa.

Andrzej Lis został honorowym krwiodawcą w wieku 18 lat, czyli w 1974 roku. Sam przyznaje, że nie wie kiedy ten czas upłynął.

“Ten czas przeleciał nawet nie wiem kiedy” – mówi.

Od tamtego momentu regularnie oddaje krew.

“Tak zostałem wychowany. Moi rodzice to byli ludzie bogobojni, tata był ogromnym patriotą. Od dziecka uczył mnie, brata i siostrę szacunku do drugiego człowieka, do starszego, potrzebującego” – przyznaje.

Punkty krwiodawstwa odwiedza tak często, że pracujący tam ludzie są dla niego jak druga rodzina.

“Dziś znowu odwiedziłem swoją rodzinę, bo punkt krwiodawstwa, to jest jak rodzina, jak się ją odwiedza sześć razy w roku” – opowiada.

Aktywny działacz

Oddanie 100 litrów krwi zajęło Andrzejowi 47 lat i 4 miesiące.

Jednak pan Andrzej nie tylko oddaje krew, ale również robi wszystko, by zachęcić innych do tego gestu dobroci.

W 2002 roku wraz z innymi krwiodawcami założył Starosądecki Klub Honorowych Dawców Krwi. Początkowo należało do niego zaledwie 15 osób. Teraz jest ich aż setka!

Ponadto współorganizuje specjalne akcje mikołajkowe, podczas których do Starego Sącza przyjeżdża krwiobus.

Mężczyzna angażuje się też w wygłaszanie prelekcji w szkołach odnośnie krwiodawstwa. W tym roku odbyło się aż 200 takich spotkań. Szacuje się, że w sumie uczestniczyło w nich aż cztery tysiące uczniów.

Źródło: bankier.pl;fakt.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły