Odkrycie w Rewie. Znaleziono przedmioty z epoki kamienia

W Rewie na Kaszubach dokonano niesamowitego odkrycia. Znaleziono przedmioty z epoki kamienia, które mają bardzo dużą wartość historyczną.

W Rewie na terenie budowy ulicy Jachtowej odnaleziono różne przedmioty z epoki kamienia. Najstarsze jest prawdopodobnie ostrze z krzemienia sprzed 11 tys. lat.

Raj dla archeologów

Teren budowy w kaszubskiej wsi stał się istnym rajem dla archeologów. Oprócz ostrza, które wykonano 11 tys. lat temu, odnaleziono inne przedmioty sprzed 6 tys. lat.

Dzięki temu odkryciu, archeolodzy są pewni, że w tamtym miejscu musiała znajdować się osada przy rozlewisku rzeki lub obok zbiornika wodnego. Badacze znaleźli również ślady palenisk. Natknęli się także na takie przedmioty jak narzędzia krzemienne i kamienne czy fragmenty ceramiki.

Niezwykłe wykopaliska

– Najstarsze publikowane znaleziska z gminy Kosakowo pochodziły sprzed 2,5 tys. lat. Teraz odkryliśmy ślady archeologiczne sprzed 11 i 6 tys. lat. Te wykopaliska są absolutnie rewelacyjne. Niestety nie możemy rozszerzać tych badań, ale wiadomo już od tego momentu, z jaką epoką mamy do czynienia i co tu się znajduje. Z pewnością na tym terenie będą prowadzone w przyszłości dalsze prace.  Obecność tych zabytków nie zagraża żadnej prowadzonej inwestycji czy budowie domów na tym obszarze. Naszą rolą jest wydobycie i zabezpieczenie zabytkowych znalezisk oraz zdeponowanie ich w odpowiednim miejscu. Dzięki temu odkryciu możemy bardziej uszczegółowić prahistorię terenu wokół współczesnej Zatoki Puckiej  – zaznacza profesor Lech Czerniak z Uniwersytetu Gdańskiego.

Znalezione przedmioty potwierdzają fakt, że w tamtym czasie w Rewie mieszkali ludzie, którzy prowadzili osiadły tryb życia. Musieli być to rolnicy z tzw. kultury pucharów lejkowatych. Nazwano ich tak z powodu używanego przez nich naczynia, które było w kształcie lejka. Tacy rolnicy żyli na terenie Zatoki Puckiej.

Oprócz narzędzi w nawarstwieniach zbiornika wodnego znajdowały się naczynia, a pod nimi bardzo dobrze zachowana siekiera z kamienia. Możliwe, że te przedmioty służyły do odprawiania pogańskich rytuałów, np. składania ofiar.

Zabytki z wykopalisk trafią do magazynu  Instytutu Archeologii na Uniwersytecie Gdańskim. Znalezione przedmiotu będą opracowane i opublikowane.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły