Ogólnopolski telefon wsparcia: niezwykle ważna inicjatywa

DOZ Fundacja właśnie uruchomiła ogólnopolski telefon wsparcia i życzliwości. Stworzono go z myślą o seniorach, którzy mogą na niego zadzwonić w każdej sprawie. To mały krok w walce kontra samotności doskwierającej osobom starszym.

Telefon wsparcia i życzliwości funkcjonuje sześć dni w tygodniu. Przy telefonach są wolontariusze seniorzy. W końcu to oni najlepiej rozumieją sytuacje osób dzwoniących.

Myślę, że dlatego, że my, wolontariusze i osoby, które dzwonią, jesteśmy w podobnym wieku, mogą one poruszać różne tematy. Miałam kilka telefonów, jeden był bardzo przyjemny, zadzwoniła pani, którą interesowała Łódź pod względem turystycznym. Dobrze, że mam trochę wiedzy na ten temat, więc bardzo przyjemnie mi się z tą panią rozmawiało – mówi jedna z wolontariuszek – pani Krystyna Polak.

Rozmowy są cenne nie tylko dla tych, którzy szukają wsparcia dzwoniąc, ale także dla samych wolontariuszy. Motywują ich, by pomagać.

Zapadł mi w pamięci telefon od samotnej pani, która porusza się na wózku. Przez dwie godziny opowiadała mi o swoim króliczku. Ta pani przeżywała swoją samotność. Ja też jestem człowiekiem samotnym, nieraz siedzę sam w domu, więc ta rozmowa »nakręcała« mnie na pomaganie innym, bo lubię pomagać, nie tylko jako wolontariusz przez telefon – opowiada pan Tadeusz Rokicki, wolontariusz senior.

Ten telefon to niezwykle ważna inicjatywa. Badania wykazują, że coraz więcej seniorów czuje się samotnych. Dlatego każda możliwość kontaktu z innym człowiekiem sprawia im ogromną radość.

“Chciałbym podkreślić znaczenie takiego telefonu, dzięki któremu osoby starsze mogą porozmawiać z osobami starszymi. Myślę, że to jest bezcenna inicjatywa, która może dać bardzo dużo zarówno tym, którzy dzwonią, ale i tym, którzy odbierają te telefony. Może dać ukojenie, poczucie kontaktu, porozumienia i przeciwdziałać poczuciu samotności” – zaznacza dr Sławomir Murawiec, psychiatra.

By uzyskać wsparcie lub po prostu porozmawiać przez chwilę, wystarczy zadzwonić pod numer +42 200 60 50. Od poniedziałku do soboty na pewno będzie dostępny wolontariusz-senior, który z ogromną przyjemnością wysłucha każdej sprawy czy historii.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły