Organizacja, która zaspokoi prawie każde potrzeby

Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych właśnie otrzymało grant. Postanowili go wykorzystać w dosyć nietypowy sposób. Wspierają Ukraińców i starają się zaspokoić ich potrzeby.

“Od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie, jako organizacja pozarządowa, która wspiera rozwój trzeciego sektora w województwie opolskim, zaangażowaliśmy się w pomoc uchodźcom. Oczywiście w zakresie naszych kompetencji i możliwości” – opowiada Alicja Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

Ostatnio organizacja z Niemiec przekazała im darowiznę. Zdecydowali się wykorzystać ją w nietypowy sposób. Chcą pomóc Ukraińcom zdobyć rzeczy, których nie znajdą w praktycznie żadnym magazynie z darami.

“Ostatnio otrzymaliśmy darowiznę od zaprzyjaźnionej z nami organizacji z Niemiec, z przeznaczeniem na pomoc uciekającym przed wojną. Patrząc na to, co się dzieje wokół i jakie są potrzeby, postanowiliśmy przeznaczyć tę kwotę na taką pomoc interwencyjną dla osób, które bardzo pilnie potrzebują konkretnej rzeczy, której raczej nie znajdą w magazynie z darami dla uchodźców”.

Niektórzy uchodźcy z Ukrainy mają specjalne potrzeby. Niestety w większości przypadków nie ma funduszy na to, by je spełnić. Dlatego Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych postanowiło coś z tym zrobić.

Kilka dni temu zgłosiła się do nich pani, która potrzebowała krzesła ortopedycznego dla syna z porażeniem mózgowym. Innego dnia kilka osób poprosiło o pomoc w wykupieniu recepty na specjalistyczne leki.

 – “Jak wiemy, nie są to tanie rzeczy. Jeśli przyjeżdża się do obcego kraju, nie zna się procedur i nie wie, gdzie można uzyskać jakieś dofinansowanie, to sprawa jest bardzo ciężka. Nam, mieszkającym w tym kraju, ciężko czasem się poruszać w gąszczu zawiłych przepisów, a co dopiero im” – zaznacza Alicja Gawinek. – “Idąc do jakiejś organizacji czy instytucji pomocowej, naprawdę wyjątkiem musiałoby być, żeby tam się akurat taka rzecz znalazła. Potrzeb jest cała masa. Pamiętajmy, że wiele z tych osób nie miało czasu, żeby w sposób przemyślany się spakować. Przyjechały do nas tylko z jedną torebką” – dodaje.

Ukraińcy z “nietypowymi” prośbami mogą wypełnić wniosek. Każda potrzeba zostaje rozpatrzona indywidualnie i dokładnie zweryfikowana.

Źródło: tokfm.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły