Pan Ignacy z Koszalina obronił doktorat w wieku 83 lat

Pan Ignacy Skrzypek obronił doktorat w wieku 83 lat. Jego niezwykła rozprawa doktorska dotyczyła dziejów pomorskiego muzealnictwa. Mężczyzna jest archeologiem z wykształcenia i z pasji.

Pan Ignacy Skrzypek ma 83 lata. Jednak wiek nie przeszkodził mu w spełnieniu swojego marzenia, jakim była obrona doktoratu. Udało mu się tego dokonać 10 stycznia 2023 roku.

Jego praca miała tytuł „Dzieje muzealnictwa na Pomorzu Zachodnim do roku 1945”. Pan Ignacy jest ceniony w środowisku badaczy zajmujących się historią Pomorza Zachodniego i tamtejszych muzealników. Sam przez wiele lat był kierownikiem Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie.

„Prócz archeologicznych badań w obszarze jego zainteresowania znalazła się też regionalistyka i związane z nią dzieje pomorskiego muzealnictwa” – można przeczytać w komunikacie wydanym przez uczelnię.

Obronie przewodniczył prof. Przemysław Matusik – zastępca dyrektora Instytutu Historii Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

„Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o tym, że koszaliński archeolog Ignacy Skrzypek obronił właśnie doktorat! Pan Ignacy (przez przyjaciół zwany Wojtkiem) przez całe swoje zawodowe życie związany był — poniekąd nadal jest — z naszym Muzeum, w którym przez wiele lat kierował Działem Archeologii. Rozprawa doktorska dotyczyła jednak jego drugiej naukowej pasji — [regionalistyki] i dziejów pomorskiego muzealnictwa” – ogłosiło Muzeum na swoim profilu na Facebooku.

Broniąc doktorat, pan Ignacy zyskał miano najstarszego absolwenta wydziału. Jego historia pokazuje, że swoje marzenia warto spełniać w każdym wieku.

A pan Ignacy nie jest jedynym, który zdobył tytuł doktora mimo podeszłego wieku. W połowie grudnia 2022 roku na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej obronił się 73-letni Tadeusz Sawicki.

„O doktoracie marzyłem już w trakcie studiów, cztery lata po ich ukończeniu opublikowałem nawet artykuł w magazynie naukowo-technicznym „Mechanik” – przyznaje dr inż. Tadeusz Sawicki. – “Niestety zawirowania życiowe sprawiły, że nie udało mi się tego dokonać. Aż do teraz” – podkreśla.

Nigdy nie jest za późno, by osiągać swoje cele. A satysfakcja z tego płynąca wynagradza wszelkie trudy.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły