Piękne obchody Święta Niepodległości

Święto Niepodległości w Polsce obchodzone jest 11 listopada i stanowi hołd dla tych, którzy walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny. Dlatego dzisiaj odbyło się wiele uroczystości, msze święte, defilady wojskowe oraz różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.

Warszawa

O punkcie 11:00 ruszyła barwna kawalkada motocyklistów, którzy zaczęli swój przejazd od Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Kontynuowali trasę wzdłuż Wisłostrady i Traktu Królewskiego, aż dojechali pod pomnik Piłsudskiego obok Belwederu.

Z kolei o godzinie 11:11 wyruszył Bieg Niepodległości z Ronda “Radosława”. Trasa biegu wiodła Aleją Jana Pawła II i Aleją Niepodległości, tworząc wyjątkową scenerię podczas tej symbolicznej uroczystości.

O godzinie 12:00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się oficjalne obchody państwowe, które były jednocześnie momentem zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Zaś Marsz Niepodległości rozpoczął się o 14:00 z centrum miasta, dokładnie z Ronda Dmowskiego.

Poznań

W Poznaniu obchody przybrały nieco inną postać. Swoje urodziny obchodziła ulica Święty Marcin.

Imieniny Ulicy wracają na świeżo wyremontowaną ul. Św. Marcin, która przez ostatnie lata przechodziła metamorfozę. 11 listopada poznanianki i poznaniacy ponownie pokażą jak radośnie obchodzić zarówno Dzień Niepodległości, jak i Imieniny Ulicy. Co najważniejsze, będziemy świętować razem w duchu otwartości i dobroczynności. Zapraszam wszystkich mieszkańców i gości odwiedzających stolicę Wielkopolski do wspólnej zabawy – mówił przed uroczystością Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Trójmiasto

W Sopocie o 11:30 rozpoczął się Polonez Niepodległości, który został zorganizowany przy kościele św. Jerzego przez harcerzy. Uczestnicy tanecznym krokiem przemieścili się do placu Przyjaciół Sopotu.

Natomiast w Gdańsku na placu Kobzdeja przez cały dzień można było odbierać flagi. Przygotowano 1200 flag w barwach narodowych, 600 flag gdańskich oraz 3000 małych kotylionów do przypięcia do ubrania.

Ulicami miasta przeszła także Parada Niepodległości. Przez wiele lat w marszu uczestniczą różnorodne grupy, obejmujące rekonstrukcje historycznych formacji wojskowych, zespoły muzyczne i taneczne, kluby kolekcjonerów starych samochodów, a także szkoły, harcerze i wiele innych organizacji.

Źródło: rmf24.pl/rmf24.pl/rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły