Pierwsza dama Ukrainy dziękuje polskiemu lekarzowi

Pierwsza dama Ukrainy, Ołena Zełenska, podziękowała lekarzowi z Gdańska za pomoc uchodźcom. Dzięki profesorowi Piotrowi Czaudernie 73 dzieci, które leczyły się onkologicznie trafiły do polskich placówek medycznych. Teraz są bezpieczne.

Dzieci z Ukrainy właśnie przekraczają polską granicę. Będą mogły kontynuować leczenie nie tylko w klinice w Polsce, ale również część z nich będzie miała szansę wyjechać do Francji, czy Niemiec.

“To młodzi, chorzy na raka z Ukrainy. Jeszcze wczoraj ukrywali się przed ostrzałem w piwnicach klinik. Teraz przekraczają polską granicę w drodze, aby znaleźć bezpieczeństwo i, co najważniejsze, kontynuować leczenie. Żaden agresor na świecie nie może przeszkodzić im w wygraniu walki z chorobą!” – napisała pierwsza dama Ukrainy.

Walka o ewakuację nie była łatwa. Aby cała akcja się powiodła trzeba było zaangażować m.in wolontariuszy, ambasady, kliniki.

„Połączyliśmy partnerów, wolontariuszy, ambasady, kliniki. Cieszę się, że udało nam się stworzyć system bezpiecznego wyjazdu dzieci ukraińskich za granicę w celu kontynuowania leczenia” – dodała.

W akcję bardzo mocno włączył się prof. Piotr Czauderna, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To właśnie do niego zwróciła się Pierwsza dama Ukrainy i podziękowała za jego niezwykły wysiłek w „świętej sprawie ratowania dzieci”.

 – “Stało się to możliwe dzięki osobistemu zaangażowaniu Kancelarii Prezydenta RP oraz prof. Piotra Czauderny” – zaznaczyła.

Cała akcja przebiegała w kilku etapach. Najpierw chore dzieci z różnych ukraińskich miast – m.in z Kijowa, Charkowa, Żytomierza, Czerkasów zostały przewiezione do Zachodnioukraińskiego Specjalistycznego Centrum Medycznego dla Dzieci we Lwowie. Tam przeszły badania, a ich dokumentacja medyczna została przetłumaczona na inne języki. Część z nich trafiła już do polskich placówek medycznych. Był to pierwszy z “konwojów życia”.

„Nasze dzieci bez wątpienia wyzdrowieją i powrócą na spokojną, wolną, odbudowaną i bezpieczną Ukrainę!”, a „choroby i wojna cofną się i przegrają. Wygra zdrowie, pokój i życie” – podkreśliła Zełenska.

Źródło: aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły