“Pod parasolem” – czyli miejsce, gdzie każdy otrzyma pomoc

W Warszawie znajduje się miejsce, w którym uchodźczynie i uchodźcy zawsze znajdą pomoc. Mowa o Punkcie “Pod Parasolem” prowadzonym przez Fundację Kuroniówka i Bank Żywności SOS.

Pomysł na takie miejsce pojawił się już dawno temu.

“O takim miejscu, do którego mogłabym wysłać swoją mamę, wiedząc, że dostanie odpowiednie wsparcie – marzyliśmy od dawna. Rozmawiałyśmy o tym z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, wsparło nas wiele firm, dzięki czemu udało się zrobić remont. A potem zaczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę, więc szybko okazało się, że będziemy pomagać też osobom, które z niej uciekają” – mówi Magdalena Krajewska, koordynatorka punktu.

Na początku wydawano paczki żywnościowe dla Polaków i dla Ukraińców. Potem jednak punkt przekształcił się w miejsce, w którym pomoc mogą otrzymać przede wszystkim uchodźcy. Na comiesięczne wsparcie może liczyć 360 rodzin, czyli mniej więcej prawie tysiąc osób. Skala jest zatem ogromna.

“Zastanawiamy się, co będzie w najbliższej przyszłości w związku z kontrofensywą ukraińską, wysadzeniem przez Rosję tamy w Nowej Kachowce, kolejnymi atakami na różne tereny. Nastawiamy się, że ludzi wymagających wsparcia może być więcej. I mocno niepokoimy się tym, jaka panuje narracja” – zaznacza pani Krajewska.

Fundacja wspiera nie tylko osoby z Ukrainy, chociaż oczywiście ich jest najwięcej.

– “Pojawiają się głosy, że osoby z Ukrainy przyjeżdżają tu dorobić się, chociaż nie mam pojęcia, jak można dorobić się na otrzymywaniu podstawowej pomocy” – mówi Magdalena Krajewska. – “Nie zmienia to faktu, że – jak słusznie zauważyła jedna z Syryjek – pomagamy Ukrainie, po pierwsze dlatego, że jest blisko, więc mocniej nas to dotyczy, a po drugie – dla wielu osób w naszym społeczeństwie liczy się kolor skóry. Były zresztą przypadki, także u nas, że z Ukrainy uciekał ktoś o czarnym kolorze skóry i nie dostawał takiego samego wsparcia” – podkreśla.

Źródło: publicystyka.ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły