Polacy i Ukraińcy razem usiedli do stołu. Wyjątkowy posiłek wielkanocny

Dla wielu Ukraińców, którzy uciekli przed wojną do Polski, tegoroczna Wielkanoc to pierwsze święta, które spędzają poza domem. Dlatego w Bydgoszczy różne organizacje i firmy zorganizowały kilka niezwykłych wydarzeń, by żaden uchodźca w tych dniach nie czuł się samotny.

W Wielki Czwartek Polacy i Ukraińcy usiedli do jednego stołu, by wspólnie zjeść wielkanocne śniadanie.

“Udało nam się zorganizować integracyjne śniadanie wielkanocne. Wielkanoc to taka niezwykła okazja do tego, żeby być blisko i do tego żeby mogła narodzić się nadzieja” – zaznacza Monika Przybylska, prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK w Bydgoszczy.

Nadzieja jest dla Ukraińców niezbędna. Wiara w to, że niebawem będą mogli wrócić do swojej ojczyzny, do swojego domu pozwala im przetrwać.

Ukraińcy nie tylko otrzymali posiłek, ale także zostali obdarowani paczkami z długoterminową żywnością. Organizatorzy umieścili w nich to, co może się przydać w organizowaniu świąt, które prawosławni Ukraińcy obchodzą dopiero za tydzień.

Przygotowaliśmy 400 paczek. Zawierają żywność długoterminową. Znajduje się w nich mniej więcej to, co powinno wystarczyć rodzinie na zorganizowanie świąt – wyjaśnia Danuta Szukalska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK. 

– “Wszystkie podstawowe rzeczy, których potrzebujemy to mamy, niczego nam nie brakuje, by dobrze spędzić święta, to naprawdę przepiękne” – mówi Angelina. 

“Święta będziemy spędzać z Polską rodziną, oni nas przyjęli jak równych. Bardzo dziękuję Polakom” – podkreśla Oksana. 

Otwieramy serca

W Bydgoszczy odbędzie się jeszcze jedna świąteczna akcja. W poniedziałek wielkanocny o 11:00 na Placu Wolności każdy potrzebujący będzie mógł zjeść śniadanie. Do stołu zaproszeni są także ci, którzy chcą podzielić się z innymi nadmiarem jedzenia.

– “Zawsze wydawaliśmy to jedzenie z samochodów. Teraz ustawimy dwa stoły, żeby była taka symbolika tego spotkania się przy stole. Bo stół ma łączyć, a w czasie tej wojny na wschodzie jest to szczególnie wymowny symbol” – wyjaśnia  Ireneusz Nitkiewicz, organizator akcji “Ciepło serca w słoiku”.

Jako że większość Ukraińców obchodzi Święta Wielkanocne 24 kwietnia, to Caritas również w tych dniach zorganizuje świąteczne spotkanie integracyjne.

“Przygotowujemy specjalny festyn, event, który będzie poprzedzony, czy miejscem centralnym tego będzie eucharystia, a później będą specjalne koncerty, będą poczęstunki, będą gry i zabawy dla dzieci” – opowiada dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej,  ks. prał. Wojciech Przybyła.

Źródło: bydgoszcz.tvp.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły