Polacy niosą pomoc Wenezueli

Wenezuela już od kilku lat jest pogrążona w kryzysie gospodarczym. Miliony Wenezuelczyków musiało uciec ze swojego kraju – aż 2,5 miliona uchodźców znajduje się w Kolumbii. To właśnie im chce pomóc polski Caritas.

W Wenezueli ponad 90% osób żyje w ubóstwie. Ten kraj zmaga się z poważnym kryzysem gospodarczym, hiperinflacją. Mieszkańcy nie mają dostępu do opieki medycznej, a nawet żywności. Dlatego wielu z nich decyduje się na ucieczkę z kraju. Łącznie Wenezuelę opuściło 7 milionów osób, a aż 2,5 miliony udało się do Kolumbii. Jednak w większości przypadków ich sytuacja wcale się nie poprawiła.

“Ich codzienność jest nadal bardzo trudna. Mają ograniczony dostęp do pracy zarobkowej, opieki medycznej, bardzo trudne warunki mieszkaniowe. Dlatego Caritas Polska już od 2020 roku realizuje program Paczka dla Wenezueli” – opowiada o uchodźcach z Wenezueli Anna Lasocka, koordynator ds. projektów pomocy humanitarnej i rozwojowej Caritas Polska. – “Przekazujemy pomoc żywnościową, artykuły higieniczne, rozpoczęliśmy dystrybucję voucherów.”

Kolumbia jest bowiem zbyt uboga, żeby poradzić sobie z taką ilością uchodźców. Dlatego uchodźcy z Wenezueli dalej zmagają się z głodem i biedą.

“Kiedy dotarłam tutaj, nie miałam nawet 40 kilogramów. Ale głównie chodziło o dzieci. Miałam moje dzieci i troje dzieci mojej siostry, która też wtedy była w Kolumbii. Było bardzo ciężko. Ja byłam tą, która musiała na wszystkich zarobić. Żyliśmy w jednym domu, siostra nie pracowała, a wszyscy musieli jeść. Zarabiałam pieniądze, jedliśmy potrawy bez przypraw, soli, oliwy, głód nam dokuczał. Pomoc spadła mi z nieba. Mogłam dzięki temu przeżyć, kupić jedzenie tak jak dawniej, obecnie pracuje tylko mój mąż. Dzięki Bogu i osobom, których nawet nie znam, otrzymałam tę pomoc” – wspomina Mariana, która uciekła do Kolumbii.

Dlatego Caritas Polska wraz z Jeronimo Martins Colombia i Caritas Colombia ruszyli z planem pomocy humanitarnej – Paczka dla Wenezueli.

“Nasza pomoc jest skierowana przede wszystkim do osób starszych, chorych, rodzin wielodzietnych, a także samotnych matek. Planujemy dystrybucję ponad 3 tys. paczek z żywnością oraz 3 tys. voucherów żywnościowych. W sumie przekażemy pomoc o wartości 200 tys. euro – mówi Anna Lasocka. Kolejne 200 000 euro przekaże Jeronimo Martins. W 2023 roku pomoc żywnościowa dotrze do blisko 11 tysięcy osób – nie tylko Wenezuelczyków, lecz również najuboższych Kolumbijczyków.” – zaznacza Anna Lasocka.

Źródło: caritas.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły