Polacy pomagają poszkodowanym przez trzęsienia ziemi w Chorwacji

Właśnie minął rok od trzęsienia ziemi w Chorwacji, w wyniku którego tysiące rodzin zostało pozbawionych dachu nad głową. W tym czasie Caritas Polska zebrała ponad 5 milionów złotych, aby pomóc poszkodowanym.

“Kiedy zaczęło się trzęsienie, byłam w łazience, a mój mąż naprawiał dach naszego domu. Uratowało go tylko to, że chwycił się linii telefonicznej, aby nie spaść. W tym czasie pogoda była straszna – zimno, śnieg i naprawdę wyglądało to jak horror. Bardzo się bałam, myślałam, że to koniec świata” – opowiada Marijan Likević.

“Każdy dzień był taki sam: praca – dom, praca – dom. Tak normalnie. Jak wydarzyło się trzęsienie, od razu pomyślałam o swoich starszych dzieciach, które są w Zagrzebiu. Nie mogłam się do nich dodzwonić – nie wiedziałam wtedy, że linie telefoniczne były zerwane. Syn dał mi wkrótce znać, że wszystko u niego dobrze. Po trzęsieniu na trzy tygodnie zatrzymaliśmy się w domu mojego szwagra. Już tydzień po kataklizmie musieliśmy niestety wrócić do pracy. Szczęśliwie otrzymaliśmy ten tymczasowy dom i mogliśmy szybko wrócić do względnie normalnego życia” – przyznaje kobieta.

“Nie dostaliśmy innej pomocy, dlatego bardzo cieszymy się, że pomogła nam Caritas. To była nie tylko pomoc materialna, także psychologiczna. Poczułam, że moja rodzina jest pod dobrą opieką, jest bezpieczna. Myślę o przyszłości raczej z optymizmem, choć nie do końca wiem co się wydarzy. Znam inne rodziny, które nie mają takiego domu i nic nie wskazuje na to, że szybko go otrzymają”  – podkreśla Branka Odorović. Choć jej rodzina nadal żyje w kontenerze mieszkanym sfinansowanym przez Caritas, to cieszy się, że ma jakikolwiek dach nad głową.

Polski Caritas nie tylko zapewnił dostęp do kontenerów mieszkalnych, ale również włączył się w długoterminową pomoc poszkodowanym Chorwatom.

“Środki przekazano nie tylko na jednorazowe wsparcie w kryzysowym momencie. W ramach długoterminowej pomocy Caritas Chorwacja planuje dla rodzin, które najbardziej ucierpiały, zbudować od podstaw nowe domy. To projekt już realizowany wraz z Caritas Polska, zakłada kilkuletnią współpracę” – mówi Krzysztof Iwiński, kierownik działu pomocy zagranicznej polskiego oddziału Caritas.

Źródło: caritas.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły