Polacy stworzyli robota, który potrafi zdiagnozować padaczkę

Polscy naukowcy stworzyli robota, który potrafi prawidłowo zdiagnozować padaczkę. Ictal to pierwsze tego typu urządzenie na świecie.

Szacuje się, że na padaczkę choruje około 65 milionów osób na świecie. Nadal nie wiadomo co wywołuje to zaburzenie neurologiczne i jak się można przed nią ochronić.

Aktywność elektryczna mózgu u chorych na padaczkę jest nieprawidłowa. Co ciekawe objawem padaczki wcale nie muszą być drgawki. Niektórzy mają na przykład omamy węchowe i dźwiękowe.

W większości przypadków padaczkę diagnozuje się przed 19 rokiem życia. Jednak czasem, zwłaszcza w przypadku dzieci, objawy padaczki są błędnie interpretowane. Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka.

Polscy naukowcy skonstruowali robota, który nie tylko potrafi rozpoznać padaczkę, ale także wskazać najlepszą metodę leczenia. Pomysłodawcą i inicjatorem tego projektu jest dr n. med. Piotr Zwoliński, jeden z pionierów badań nad padaczką.

“Zastępowanie medycyny analogowej przez cyfrowe rozwiązania jest nieuniknione. Potwierdzają to zarówno liczne opracowania naukowe, jak i doświadczenia lekarzy i pacjentów: usługi cyfrowe są zazwyczaj szybsze, lepsze, tańsze i łatwiej dostępne. Stały kontakt z pacjentami podczas blisko 30-letniej praktyki lekarskiej utwierdza mnie w przekonaniu, że cybermedycyna to przyszłość. Dlatego postanowiłem zainicjować powstanie technologii, której celem jest poprawa skuteczności leczenia i wspieranie lekarzy w prowadzeniu osób chorujących na padaczkę.” – wyjaśnia dr Zwoliński.

Ictal to robot, który jest jednocześnie mózgiem chmurowej platformy Neuroterminal. To jedyny taki system na świecie.

“Technologia ta dzięki opisaniu każdego pacjenta w formie wektora, czyli ciągu cyfr w określonym układzie, daje możliwość przedstawienia zjawisk medycznych i tych związanych z historią choroby pacjenta w zrozumiały przez maszyny sposób. Odbywa się to podczas spotkania z lekarzem Neurosphery, który przeprowadza z pacjentem specjalny wywiad – tzw. ankietę Zero. Składa się ona z 5 obszarów tematycznych i 96 pytań. W trakcie tego procesu Neuroterminal zdobywa informacje między innymi o przebiegu choroby, stosowanych lekach, aktualnym stanie psychofizycznym czy chorobach współistniejących u pacjenta” – podkreśla specjalista.

System porównuje dane pacjentów i przypadki epilepsji. W ten sposób doradza najlepszy sposób leczenia.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły