Polacy stworzyli system sztucznej inteligencji, który wykrywa alergię

SkinLogic – to polski system sztucznej inteligencji medycznej służącej do wykrywania alergii. Urządzenie właśnie pomyślnie przeszło testy kliniczne i od teraz może wspierać lekarzy w stawianiu diagnoz.

„Nasze badania znalazły uznanie w oczach międzynarodowych recenzentów i zostały uznane za wyniki na światowym poziomie” – można przeczytać w komunikacie, który twórcy systemu przesłali do PAP.

Pracą nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji zajął się zespół inżynierów wraz ze specjalistami od multispektralnego obrazowania medycznego i lekarzami. Inżynierowie prowadzili badania pod kierownictwem prof. Roberta Nowaka z Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej. Zaś nad pracą lekarzy i specjalistów od obrazowania medycznego dowodzili prof. Jacek Stępień ze spółki Milton Essex i prof. Karina Jahnz-Różyk z Wojskowego Instytutu Medycznego.

SkinLogic ma wesprzeć lekarzy w stawianiu diagnoz. Zadaniem systemu jest automatyczna, precyzyjna analiza skórnych testów alergicznych.

Specjalna głowica i system sztucznej inteligencji umożliwiają oszacowanie nasilenia alergii. Pozwala wykryć zmiany o średnicy poniżej 3 mm i tym samym zidentyfikować nowy typ czynnościowych markerów reakcji alergicznych.

„System uzyskał wskaźniki AUC (0.98) i AP (0.97), które są przyjętymi miarami jakości testów medycznych, co plasuje go w pierwszej lidze światowej” – mówią autorzy badań.

Szybka diagnoza

W dzisiejszych czasach choroby alergiczne rozpoznaje się dzięki testom skórnym. Rejestracja wyników testów i ich interpretacja jest dosyć czasochłonnym procesem. SkinLogic ma go zautomatyzować i sprawić, że będzie można szybciej postawić diagnozę. Naukowcy szacują, że wykorzystanie skanera SkinSkan z systemem SkinLogic aż 10-krotnie przyśpieszy procedurę diagnozy alergii.

„Dzisiaj w wielu przypadkach możliwe jest przerwanie marszu alergicznego prowadzącego do rozwoju astmy dzięki zastosowaniu nowoczesnej immunoterapii odczulającej. Jednak do tego wymagana jest precyzyjna i obiektywna diagnoza identyfikująca potencjalne źródła uczulenia” – zaznaczają badacze.

Aktualnie SkinLogic przechodzi jeszcze ostatnie testy przedrejestracyjne. Następnie wejdzie na rynek. Badacze przygotowali system także do badań pilotażowych, które mają na celu wczesne wykrycie alergii wziewnych. To właśnie one przyczyniają się do rozwoju astmy alergicznej. Jeśli urządzenie będzie wykorzystywać się również do wykrywania alergii wziewnych, to liczba chorych na tę postać astmy może znacznie się zmniejszyć.

Źródło: naukawpolsce.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły