Krakowscy lekarze otrzymali Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Krakowscy lekarze prof. Robert Jach i dr hab. Bartłomiej Guzik zostali uhonorowani Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Dostąpili tego zaszczytu dzięki zaangażowaniu się w misję „Doctors Africa” niosącą pomoc mężczyzną mieszkańcom Ugandy i Tanzanii.

Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum, Fundacja Centrum Dobroczynności Lekarskiej oraz Związek Polskich Kawalerów Maltańskich wspólnie realizują akcję “Doctors Africa”. Angażują się w nią zarówno studenci, jak i nauczyciele akademiccy, lekarze. Wyjeżdżają do Tanzanii i Ugandy i przeprowadzają różne konsultacje, drobne zabiegi, badania specjalistyczne. Co ważne, ich celem jest również edukacja – chcą nie tylko zdobywać nowe doświadczenia, ale również przekazywać wiedzę innym. W ten sposób pragną przyczynić się do zwiększenia efektywności opieki medycznej w krajach Afryki.

“Nie chcemy zrobić tam miesięcznego desantu, przebadać kilkaset osób i wyjechać. Chcemy zrobić coś, co po angielsku nazywa się ‘make a difference’ – zawieźć sprzęt i wyszkolić w jego obsłudze lokalnych ratowników, pielęgniarki, a także lekarzy. Chcemy zdiagnozować pacjentów, których dalsze leczenie prowadzić będą lokalni medical officers, dzięki czemu pacjenci będą mogli liczyć na opiekę na miejscu” – opowiada dr hab. Bartłomiej Guzik.

W ramach misji w 2021 roku 9 lekarzy i studentów przeprowadziło ponad 1500 konsultacji, badań specjalistycznych, drobnych zabiegów. Wykonali także kilkadziesiąt operacji ginekologicznych.

“Chciałem bardzo podziękować studentom, których tutaj reprezentujemy. Ideą tego projektu było pokazanie młodym ludziom, że medycyna jest potężnym narzędziem, którego czasami nie wykorzystujemy albo nie mamy takiej świadomości oraz pokazanie, że żyjemy w naprawdę bogatym kraju i warto się tą wiedzą z innymi podzielić” – mówi prof. Robert Jach.

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w piątek 11 lutego – w Światowy Dzień Chorego. Medale zostały wręczone przez wojewodę małopolskiego – Łukasza Kmitę.

“Swoją postawą panowie profesorowie pokazują niezwykłą determinację i chęć pomagania innym. To piękna inspiracja dla studentów i niezwykła lekcja bezwarunkowej pomocy innym. Z jednej strony stoją panowie na froncie walki z pandemią, a z drugiej pracują charytatywnie” – podkreśla Łukasz Kmita.

Źródło: gazetakrakowska.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły