Polskie konsorcjum stworzy misję mającą na celu mapowanie Księżyca. Celem jest wykorzystanie tych danych do możliwości wydobycia i przetwarzania zasobów, takich jak minerały i surowce naturalne w przyszłości. Co ważne, projekt opiera się na autorskim satelicie wykorzystującym polską platformę Hypersat.
24 listopada Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wybrała polski projekt Twardowski do mapowania Księżyca.
Firma Creotech Instruments, będąca liderem konsorcjum, ma za zadanie zaprojektować całą misję związaną z eksploracją Księżyca. Ich głównym celem jest stworzenie satelity opartego na unikalnej polskiej platformie mikrosatelitarnej o nazwie HyperSat. W ramach współpracy przy projekcie za ładunek optyczny odpowiada Instytut Nauk Geologicznych PAN. Z kolei Centrum Badań Kosmicznych PAN zajmuje się projektem badawczego instrumentu, bazując na wytycznych opracowanych wcześniej.
Misja Twardowski obejmuje współpracę z innymi podmiotami, także spoza Polski. Jednak, priorytetem jest zachowanie kluczowych zadań dla polskich instytucje. To ma przyczynić się do podniesienia znaczenia polskiego przemysłu kosmicznego na arenie międzynarodowej.
“Wybór projektu Twardowski oznacza, że po pierwszej europejskiej misji Księżycowej SMART-1 sprzed 20 lat, to Polska odegra teraz kluczową rolę w kolejnym, drugim tego rodzaju projekcie w Unii Europejskiej” – mówi prezes spółki.
Misja Twardowski rozpocznie się w pierwszym miesiącu 2024 roku i potrwa przez kolejne 12 miesięcy. Całkowity koszt fazy projektowej wyniesie 250 tysięcy euro.
“Dzięki realizacji misji Twardowski i precyzyjnemu mapowaniu przez satelitę, nasze dane umożliwią pełne wykorzystanie potencjału zasobów Księżyca poprzez ich przyszłe wydobycie, przetwarzanie, a nawet produkcję na jego powierzchni” – podkreśla dr hab. Grzegorz Brona. – “Satelita do misji Twardowski będzie jednak wyposażony w instrumenty badawcze o lepszych parametrach. To pozwoli na dokonanie kolejnych istotnych odkryć i poszerzenia naszej wiedzy o Srebrnym Globie. Wykorzystanie zakresu widzialnego oraz podczerwieni umożliwi uzyskanie bardzo wyraźnych zdjęć oraz mapy najbardziej pożądanych minerałów i surowców, jakie kryją się na powierzchni Księżyca. Z naszych analiz wynika, że będziemy w stanie pokryć nawet do 98 proc. jego powierzchni. W oparciu o dostarczone przez nas wysokiej jakości informacje mogą zostać szczegółowo zaprojektowane i wybudowane np. kopalnie dostosowane do prowadzenia wydobycia na Księżycu” – dodaje.
Źródło: wpolityce.pl