21-letni Jan Kryca to jedna z nielicznych osób, które w ciągu ostatniej dekady zdobyły miejsce na prestiżowym Harvardzie pochodząc z Polski. Jego firma, którą założył, wykorzystuje drony do dostarczania leków oraz innych niezastąpionych artykułów do obszarów o ograniczonym dostępie na całym globie.
Jan Kryca ma dopiero 21 lat i studiuje na Harvardzie – jednej z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie. Jest także przedsiębiorcą – stworzył firmę, która wykorzystuje drony do pomocy mieszkańcom Afryki. Polak zaprojektował specjalny system zarządzania tymi urządzeniami. Już w wieku nastoletnim zaczął się nimi interesować. Na początku sam nauczył się budować drony. Potem wpadł na pomysł, by używać ich do dostarczania leków w niedostępne miejsca. To właśnie dlatego powstała spółka Arda.
Polak postanowił odwiedzić Gambię i tam, dzięki swojemu znajomemu zajmującemu się uprawą mango, nawiązał kontakt z lokalnymi władzami tego kraju. Jan Kryca przedstawił swoją innowacyjną koncepcję “dronowego Ubera”, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem.
Władze afrykańskiego państwa zaproponowały młodemu przedsiębiorcy umowę na dostarczanie materiałów medycznych.
W zaledwie kilka miesięcy po tym wydarzeniu, start-up Jana Krycy pozyskał milion złotych na rozwinięcie swojego projektu. Dzięki tym środkom uruchomiono program pilotażowy, a drony Krycy rozpoczęły dostawy towarów medycznych w zachodniej Afryce.
„Janek jest drugą tak młodą osobą, którą w towarzystwie najwybitniejszych polskich uczonych prezentuję na naszym kanale. Polecam każdemu wywiad z tym chłopakiem. Jego empatia oraz kręgosłup wartości zasługuje na największą promocję. Janek, wspieram, kibicuję i powiedziałem Ci to osobiście, ale piszę to też tutaj „jesteśmy z Ciebie wszyscy dumni!” – napisał dr Maciej Kawecki, popularyzator polskiej nauki oraz innowacji.
System stworzony przez Jana Krycę opiera się na prostej aplikacji mobilnej, którą opracował. Wystarczy wprowadzić miejsce docelowe oraz punkt początkowy, a w ciągu kilku chwil na niebie pojawia się dron z odpowiednim pojemnikiem na przewóz towarów.
W Gambii, o której wcześniej mówiliśmy, te drony są głównie wykorzystywane do przewożenia artykułów medycznych, leków i narzędzi chirurgicznych. Jednak zdarza się również, że te powietrzne jednostki dostarczają nawet śniadanie lekarzowi.
Źródło: pl.aleteia.org