Polak został członkiem grupy doradczej Europejskiej Agencji Kosmicznej

Ekspert komunikacji naukowej, dr Tomasz Rożek, dołączył do grupy doradczej Europejskiej Agencji Kosmicznej. To jedyny przedstawiciel Polski i naszego rejonu w tym organie.

High-Level Advisory Group for Human and Robotic Space Exploration for Europe to grupa powołana przez dyrektora generalnego ESA. W jej skład wchodzi zaledwie 12 osób. Właśnie dołączył do niej Polak – dr Tomasz Rożek, ekspert komunikacji naukowej.

Grupa powstała, by określić wizję eksploracji kosmosu przez Europę. Zasiadają w niej specjaliści od technologii, ale także eksperci komunikacji naukowej, tacy jak dr Rożek. Ponadto, do współpracy zaproszono nawet artystów i filozofów. Wszystko po to, by z jak najszerszej perspektywy spojrzeć na możliwości rozwoju Europejskiej Agencji Kosmicznej.

– “Naszym zadaniem będzie określenie kierunku, w którym Europa powinna rozwijać technologie kosmiczne“. – powiedział dr Tomasz Rożek.

Polskiemu ekspertowi zaproponowano to stanowisko przez serwis Linkedin. Dlatego na początku myślał, że to żart. Potem otrzymał oficjalne zaproszenie od samego dyrektora ESA. Oczywiście bez wahania przyjął ofertę dołączenia do grupy doradczej..

Zajmuję się edukacją oraz komunikacją naukową i chętnie podzielę się swoim doświadczeniem i intuicjami. Jest mi bardzo miło, że zostałem wybrany do prac w Grupie Doradczej ESA. Europejska Agencja Kosmiczna jest jedną z najważniejszych na świecie instytucji zajmujących się badaniem kosmosu. Rozwój sektora kosmicznego oraz transfer technologii kosmicznych może być (i w wielu miejscach jest) kołem zamachowym nowoczesnych gospodarek. Polska ma bardzo szybko rozwijający się sektor kosmiczny i cieszę się, że będę mógł także o tym opowiedzieć moim koleżankom i kolegom z HLAG” – podkreślił dr Rożek.

“Nasza praca nie będzie polegała na zaprojektowaniu nowej rakiety, silnika, czy też misji. Stworzymy natomiast raport, który z każdego punktu widzenia wyznaczy kierunki rozwoju technologii kosmicznych w Europie” – zaznaczył.

“Polska ma bardzo szybko rozwijający się sektor kosmiczny i cieszę się, że będę mógł także o tym opowiedzieć moim koleżankom i kolegom z HLAG” – podkreślił polski dziennikarz.

Źródło: naukatolubie.pl, wydarzenia.interia.pl, deon.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły