Polka została laureatką międzynarodowej narody. Pracuje nad terapią Alzheimera

Dr Karolina Pierzynowska została laureatką międzynarodowej Future Science Future Star Award. Jest pierwszą Polką, której udało się zdobyć to prestiżowe wyróżnienie. Kobieta pracuje nad lekiem na Alzheimera i Huntingtona.

Choć dr Pierzynowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego ma niespełna 30 lat, to rada nauk biologicznych uznała jej pracę dyplomową za jedną z najlepszych. Dlatego jako biolożka molekularna odbyła staż na najlepszych uczelniach w Stanach Zjednoczonych. Były to m.in Laboratorium Neuropatologii Molekularnej, Katedry Biochemii, Instytutu Blanchette Rockefeller, Uniwersytetu Zachodniej Wirginii w Morgantown.

Teraz stara się znaleźć lek, który pomógłby chorym na Alzheimera i Huntingtona.

“Badania, które prowadzę, budzą ogromne zainteresowanie. Z jednej strony z powodu dość spektakularnych wyników, które otrzymuję, a z drugiej z powodu ogromnego zapotrzebowania na rozwój terapii dla chorób neurologicznych” – przyznaje.

Mimo młodego wieku, dr Pierzynowska zdobyła wiele ważnych wyróżnień. Udało jej się zdobyć Nagrodę Polskiej Akademii Nauk, Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Teraz została laureatką międzynarodowej nagrody Future Science Future Star Award. Konkurs organizują wydawnictwo “Future Science” oraz czasopismo “BioTechniques”. Organizatorzy nagradzają badaczy, których praca naukowa w znaczący sposób może wpłynąć na ludzkie zdrowie. W skład jury wchodzili zasłużeni naukowcy z całego świata – Andy Tay Kah Ping z National University of Singapore, Ian A Blair z University of Pennsylvania, Catherine Martel z Université de Montréal i Ananda Bandyopadhyay z Bill & Melinda Gates Foundation. Jury wyłoniło czwórkę finalistów. Wśród nich jest właśnie Karolina Pierzynowska.

„Badania przeprowadzone zarówno na modelach in vitro, jak i na modelach mysich tych chorób wykazały wysokie bezpieczeństwo i dużą skuteczność tej terapii” – mówi rzeczniczka Uniwersytetu Gdańskiego, Magdalena Nieczuja-Goniszewska„Nagroda ta po raz pierwszy trafi do polskiej naukowczyni” – podkreśla.

Źródło: zycie.hellozdrowie.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły