Polscy archeolodzy odkryli ważny aspekt kultury indiańskiej

Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli unikalne artefakty związane z kulturą Indian, które obejmują rzeźby i malowidła. Te struktury są niezwykłe ze względu na ich znaczenie historyczne i związek z kulturą grupy plemion z Pueblo. Odkrycie to przynosi nowe spojrzenie na dziedzictwo i sztukę tego ludu, rzucając światło na ich historię i sposób życia.

Polscy naukowcy prowadzili badania na obszarze osadniczym Castle Rock Pueblo, położonym na płaskowyżu Mesa Verde. To tam odkryli niezwykłe rzeźby i malowidła Indian. Ich prace badawcze skupiały się na terenie stanów Kolorado i Utah, dostarczając wiedzy na temat społeczności Pueblo. Istniała ona około trzech tysięcy lat temu.

Według profesora Radosława Palonki, społeczności rolnicze Pueblo były jednymi z najbardziej zaawansowanych kulturowo społeczności Indian Ameryki Północnej przed przybyciem Kolumba. Ich cechą charakterystyczną było tworzenie wielopiętrowych budynków z kamienia, które można by porównać do współczesnych bloków mieszkalnych. Oprócz tego rdzenni mieszkańcy wykazywali się umiejętnościami w produkcji ozdobnej biżuterii, ceramiki i malowideł skalnych.

W badaniach przeprowadzonych na tym obszarze odkryto fascynujące znaleziska, w tym dotychczas nieznane dla nauki obiekty. Archeolodzy wspominają o galeriach z malowidłami i rycinami indiańskimi, których wiek datowany jest na różne okresy. Najstarsze z nich mogą sięgać około III wieku, gdy Indianie osiedlali się głównie na płaskich obszarach, budując często półziemianki, a czasami chroniąc je za pomocą drewnianych palisad.

W trakcie badań odkryto liczne petroglify na wysokości około 800 metrów nad osadami klifowymi. Wśród nich znajdowały się spirale o średnicy dochodzącej do 1 metra, które były wykorzystywane przez Indian Pueblo do prowadzenia obserwacji astronomicznych. Te rzeźby skalne miały służyć do monitorowania przesileń letnich i zimowych oraz równonocy wiosennych i jesiennych.

Polskim naukowcom towarzyszyli członkowie indiańskich grup tubylczych z rezerwatów w okolicy. Ich potomkowie wykazali duże zainteresowanie dziedzictwem i kulturą swoich przodków. Dlatego chętnie wspierali archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w analizie ikonografii, sztuki naskalnej oraz badaniu odkrytych struktur budowli.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły