Leśne przedszkola: radość poprzez powrót do korzeni

WHO przeprowadziła badania, z których wynika, że tylko co piąte dziecko w Polsce ma zaspokojony “głód ruchu”. Obecnie liczą się tylko zabawki, hałaśliwe gry i technologia. Tymczasem potrzeby dziecka mogą być zaspokojone w inny sposób. Jednym z rozwiązań są np. leśne przedszkola.

Pewne miejsca wracają jednak do naturalności i prostoty. Chodzi o leśne przedszkola, gdzie wspiera się rozwój dziecka z uwzględnieniem jego naturalnych potrzeb. Te placówki nie korzystają z tradycyjnych, murowanych budynków. Zamiast tego, zajęcia odbywają się w jurcie, namiotach sferycznych lub drewnianych domkach, zapewniających schronienie w przypadku złych warunków pogodowych. Zamiast standardowych zabawek, jak lalki czy samochodziki, stawia się na inne formy edukacji. W takich miejscach nie używa się kar i nagród, skupiając się raczej na współpracy niż rywalizacji.

Jedno z takich miejsc prowadzi Fundacja Naturalna Edukacja i Rozwój.

Jedno z takich miejsc powstało w powiecie grodziskim. Prowadzi je Fundacja Naturalna Edukacja i Rozwój. Pani Daria Popiół, prezeska fundacji, doświadczyła wyczerpania pracą w dużym międzynarodowym przedsiębiorstwie. Razem z mężem poszukiwała miejsca, które byłoby dla nich prawdziwym domem, oraz sposobu na znalezienie zawodowej satysfakcji.

– Pięć lat temu zapisałam się do klubu mam. Spotykałyśmy się w lesie pod Nowym Tomyślem. Siadałyśmy na kocykach, nasze dzieci biegały, jeździły na rowerkach. Rozmawiałyśmy o tym, że fajnie byłoby mieć takie miejsce na co dzień. Dzieci rosły, a my musiałyśmy znaleźć dla nich odpowiednie przedszkola – opowiada Daria Popiół.

Zauroczyła się ideą przebywania na dworze. Odwiedziła wtedy leśne przedszkole w Białymstoku i zafascynował ją ten pomysł. Wtedy zaczęła szukać działki, która spełniłaby wymagania. W ten sposób trafiła do Elżbiecin. Zaczęła się też szkolić w kierunku edukacji outdoorowej.

– Szybko zrozumiałam, że „to jest to” – mówi.

Baza Leśna Elżbieciny, w swoim początkowym okresie, otrzymała wsparcie finansowe poprzez program mikrodotacji Wielkopolska Wiara, prowadzony przez Stowarzyszenie Centrum PISOP. Poprzez to wsparcie, zaproszono lokalnych mieszkańców do wspólnych działań, aby lepiej się poznać oraz omówić potrzeby edukacyjne. Projekt zakładał stworzenie kuchni błotnej, ogrodu warzywno-owocowego i kącika dla majsterkowiczów. Stopniowo powstała infrastruktura obejmująca stodołę, ogród zabaw, domek na drzewie i inne niezbędne elementy. Aktualnie, grupa przedszkolna liczy jedenaścioro dzieci.

Radość z przebywania na łonie natury

“Spędzamy dużo czasu na dworze, odkrywamy świat poprzez kontakt z naturą. Jestem zdania, że większość aktywności przedszkolnych da się przenieść na zewnątrz, bez względu na porę roku” – mówi Daria Popiół.

Baza Leśna stosuje program opracowany przez Polski Instytut Przedszkoli Leśnych, spełniając tym samym podstawy programowe. Oprócz prowadzenia przedszkola, organizuje różnego rodzaju warsztaty dla rodziców i kadry, na przykład dotyczące porozumienia bez przemocy czy rękodzieła. Działa aktywnie, otwierając się na współpracę, i regularnie organizuje spotkania integracyjne.

Źródło: publicystyka.ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły