Polska astronom laureatką nagrody Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego

Profesor Bożena Czarny, polska astronom, właśnie została laureatką prestiżowej nagrody Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego. Jest pierwszą Polką, która uzyskała to wyróżnienie.

Europejskie Towarzystwo Astronomiczne przyznaje nagrody za istotne badania kosmosu europejskim naukowcom. W tym roku laureatką została profesor Bożena Czarny z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Polska astronom została wyróżniona głównie dzięki badaniom nad aktywnymi jądrami galaktyk, dyskami akrecyjnymi i ciemną materią. Jej praca przyczyniła się do lepszego zrozumienia natury kwazarów. Są to bardzo jasne centra części galaktyk, które mają naprawdę dużą moc promieniowania. Profesor Czarny szukała sposobu na to, by wykorzystać wiedzę o cechach kwazarów do pomiarów kosmicznych odległości.

Jest także pionierką badań nad zmiennością promieniowania rentgenowskiego jąder galaktyk. Wcześniej dużą część swojej naukowej pracy poświęcała czarnym dziurom. Obecnie również zajmuje się modelowaniem procesów fizycznych, które zachodzą w ich pobliżu.

„Cieszę się, że jako Polka mogę mieć tak duży wkład w rozwój fizyki i astronomii. Każda publikacja, nowe odkrycie i zdobywane nagrody motywują do dalszego działania. Wierzę w to, że swoją aktywnością otwieram furtkę do lepszego zrozumienia Wszechświata” – przyznała profesor Czerny.

“Ta nagroda to kolejne osiągnięcie pracowników naszego instytutu. Od lat punktem odniesienia dla pracy naukowej naszego zespołu naukowego są międzynarodowe standardy. Odzwierciedleniem tego jest także jego skład. Z 41 pracowników naukowych 18 pochodzi z zagranicy, z pięciu kontynentów” – powiedział dyrektor ds. naukowych w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, prof. Krzysztof Pawłowski

Warto wspomnieć, że Europejskie Towarzystwo Astronomiczne już kilka lat temu przyznało jedną z nagród Polakowi. Wtedy wyróżniony został profesor Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Stworzył on bowiem bardzo udany i co więcej, długo działający przegląd fotometrycznej zmienności nieba. Jednak dotychczas nie nagrodzono żadnej Polki. Dlatego nagroda dla profesor Bożeny Czarny jest naprawdę dużym osiągnięciem.

Źródło: naukawpolsce.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły