Ponad połowa Polaków pomaga Ukraińcom. To potrzeba serca!

Szlachetna Paczka właśnie opublikowała raport, w którym przedstawiła dane dotyczące wsparcia jakie okazali Polacy uchodźcom z Ukrainy. Według nich aż 56% polskiego społeczeństwa zaangażowało się w pomoc Ukraińcom. Te liczby pokazują jak szlachetnym i gościnnym narodem jesteśmy.

Organizatorzy Szlachetnej Paczki zdecydowali się stworzyć taki raport, bo byli ciekawi co czują Polacy, jak wpływa na nich sytuacja w Ukrainie i jaki mają stosunek do pomocy uchodźcom.

“Wielu z nas zaoferowało swoje wsparcie, kierując się współczuciem, strachem i lękiem. Chcieliśmy się dowiedzieć, co skłoniło Polaków do działania. Jak to się w ogóle stało, że uczucia, których nie lubimy czuć, zamieniły się w realną pomoc na tak ogromną skalę” – wyjaśnia Joanna Sadzik, organizatorka Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości.

Najnowsze doniesienia z Ukrainy wywołują u Polaków najczęściej smutek i poczucie niepewności. Co więcej, 4 na 10 respondentów badania przyznało, że często czuje również złość, a wręcz gniew.

“Takie emocje to naturalna reakcja na informacje płynące z Ukrainy. Kolejne obrazy wojny, obnażające jej brutalność i brak litości, tragedie i cierpienie ludzi są wstrząsające. Deklaracje Polaków o kontynuowaniu pomocy uchodźcom wydają się teraz bardzo ważne, bo test z człowieczeństwa zdajemy każdego dnia tej okrutnej wojny” – mówi Joanna Sadzik.

Dane zamieszczone w raporcie pokazują, że ponad połowa społeczeństwa (aż 56%) zaangażowała się w pomoc Ukraińcom. Jest to wsparcie na ogromną skalę.

“Te liczby procentowe pokazują, że nie mamy do czynienia z działaniem marginalnym, a rzeczywistą mobilizacją społeczną o ogromnym zasięgu” – podkreśla Sadzik.

Prawie połowa Polaków przyznała, że pomoc była “potrzebą serca”. Oprócz tego, 41% respondentów zaznaczyło, że nie mogło pozostać obojętnymi na krzywdę niewinnych ludzi. Motywacją ich działań często było także współczucie.

Postawą Polaków zachwycał się cały świat. Wyrazy wdzięczności płynęły nie tylko z Ukrainy, ale także z innych krajów, a nawet innych kontynentów. Niedziwne więc, że aż 72% badanych odczuwa dumę z bycia Polakami w związku ze zorganizowaną przez nasze społeczeństwo pomocą.

Źródło: ekai.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły