Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pracują nad szczepionką na osteoporozę. Chcą wykorzystać do tego biomateriał z mRNA, który odbuduje brakujący materiał kostny.
Osteoporoza to choroba charakteryzuje się niską masą kostną, a co za tym idzie wiekszą łamliwością kości. Niestety na osteoporozę choruje co 3 kobieta po przekwitaniu. Ryzyko złamania kości wynosi u tych kobiet aż 40%.
Profesor Krzysztof Marycz chce wykorzystać technologię mRNA do tego, by odwrócić proces resorpcji kości. Uważa, że ten sposób zupełnie zmieni podejście do leczenia osteoporozy.
– „To radykalna zmiana myślenia. Do tej pory myślano o tym, by do kości dostarczać wapń. Ja zamierzam wykorzystać komórki, które ten wapń produkują, bo problemem osteoporozy są nadaktywne komórki kościogubne, tj. te ‘zjadające’ kość. Z kolei te, które ją budują i umożliwiają deponowanie wapnia w kości, są wyraźnie słabsze” – wyjaśnia.
Co ciekawe, profesor wpadł na pomysł zastosowania mRNA dzięki koniom. Albowiem jazda konna to jego pasja. Jeszcze przed pandemią, prof. Marycz wraz z lekarzem weterynarii próbowali zastosować podobną metodę do wypełniania cyst podchrzęstnych u koni.
– “Wyniki badań klinicznych były spektakularne, więc zacząłem się zastanawiać nad tym, jak to doświadczenie wykorzystać w szukaniu rozwiązań terapeutycznych dla ludzi” – opowiada.
Metoda jest naprawdę rewolucyjna. Bowiem dzięki niej można odwrócić proces zachodzący w kości. Ponadto będzie można umiejscowić proces z dużą precyzją i go regulować.
Szczepionka
Profesor liczy na to, że już niedługo ruszą pracę nad szczepionką. W projekcie już zaplanowano badania przedkliniczne i kliniczne. Wybrano do nich 15 pacjentek, które mają ponad 60 lat i są leczone przez ubytki kostno-twarzowe czy metabolizm kostny.
– „Mam nadzieję, że uda nam się dojść do trzeciego etapu, którym będzie szczepionka przeciwko osteoporozie. Jeśli w 15 miesięcy, wykorzystując mRNA, udało się dać ludzkości szczepionkę przeciwko SARS-COV-2, to marzenie to wcale nie jest nierealne” – podkreśla prof. Marycz.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl