Powstanie szczepionka przeciwko osteoporozie? To możliwe!

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pracują nad szczepionką na osteoporozę. Chcą wykorzystać do tego biomateriał z mRNA, który odbuduje brakujący materiał kostny.

Osteoporoza to choroba charakteryzuje się niską masą kostną, a co za tym idzie wiekszą łamliwością kości. Niestety na osteoporozę choruje co 3 kobieta po przekwitaniu. Ryzyko złamania kości wynosi u tych kobiet aż 40%.

Profesor Krzysztof Marycz chce wykorzystać technologię mRNA do tego, by odwrócić proces resorpcji kości. Uważa, że ten sposób zupełnie zmieni podejście do leczenia osteoporozy.

„To radykalna zmiana myślenia. Do tej pory myślano o tym, by do kości dostarczać wapń. Ja zamierzam wykorzystać komórki, które ten wapń produkują, bo problemem osteoporozy są nadaktywne komórki kościogubne, tj. te ‘zjadające’ kość. Z kolei te, które ją budują i umożliwiają deponowanie wapnia w kości, są wyraźnie słabsze” – wyjaśnia.

Co ciekawe, profesor wpadł na pomysł zastosowania mRNA dzięki koniom. Albowiem jazda konna to jego pasja. Jeszcze przed pandemią, prof. Marycz wraz z lekarzem weterynarii próbowali zastosować podobną metodę do wypełniania cyst podchrzęstnych u koni.

“Wyniki badań klinicznych były spektakularne, więc zacząłem się zastanawiać nad tym, jak to doświadczenie wykorzystać w szukaniu rozwiązań terapeutycznych dla ludzi” – opowiada.

Metoda jest naprawdę rewolucyjna. Bowiem dzięki niej można odwrócić proces zachodzący w kości. Ponadto będzie można umiejscowić proces z dużą precyzją i go regulować.

Szczepionka

Profesor liczy na to, że już niedługo ruszą pracę nad szczepionką. W projekcie już zaplanowano badania przedkliniczne i kliniczne. Wybrano do nich 15 pacjentek, które mają ponad 60 lat i są leczone przez ubytki kostno-twarzowe czy metabolizm kostny.

„Mam nadzieję, że uda nam się dojść do trzeciego etapu, którym będzie szczepionka przeciwko osteoporozie. Jeśli w 15 miesięcy, wykorzystując mRNA, udało się dać ludzkości szczepionkę przeciwko SARS-COV-2, to marzenie to wcale nie jest nierealne” – podkreśla prof. Marycz.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły