Zespół lekarzy ze szpitala NYU Langone Health w Nowym Jorku ogłosił, że przeprowadzili pierwszy na świecie przeszczep całego oka. Nie wiadomo jeszcze czy pacjent całkowicie odzyska wzrok. Mimo wszystko, jest to przełom w medycynie.
Aaron James, 46-letni weteran pracujący jako monter linii wysokiego napięcia, doświadczył tragicznego wypadku w czerwcu 2021 r. Podczas pracy niefortunnie dotknął niezabezpieczonego kabla, co skutkowało przepływem 7 200 volt przez jego ciało. W wyniku tego incydentu doznał poważnych obrażeń, tracąc nos, lewy policzek, podbródek oraz lewe ramię. Jego lewe oko również ucierpiało. Został natychmiast przetransportowany do lokalnego szpitala, gdzie lekarze początkowo nie byli pewni, czy w ogóle przetrwa tę tragedię.
W szpitalu zdecydowano o amputacji niezdolnego do funkcji lewego ramienia i usunięciu uszkodzonego oka, które sprawiało mu dużo bólu. Przez większość tego okresu pozostawał nieprzytomny. Żona Aarona Jamesa, która widziała go po wypadku, opisywała, że twarz mężczyzny była tak okropnie uszkodzona, że były widoczne kości.
Aaron James wrócił do świadomości po sześciu tygodniach od wypadku. Ekipa lekarzy opowiedziała o jego przypadku dr Eduardo Rodriguezowi, kierującemu Programem Transplantacji Twarzy w centrum medycznym NYU Langone Health w Nowym Jorku.
Dr Rodriguez rozważał z pacjentem możliwość nie tylko przeszczepu twarzy, ale również gałki ocznej. Jednakże podkreślił, że przeszczepienie oka nie gwarantuje odzyskania zdolności wzroku. Była to ryzykowna operacja, gdyż chociaż chirurdzy od dawna skutecznie przeszczepiają rogówki, to dotychczas nie podjęto się całkowitego przeszczepu oka.
27 maja przeprowadzono spektakularny zabieg, w którym zaangażowanych było ponad 140 osób. W trakcie trwającej aż 21 godzin operacji, Aaronowi przeszczepiono lewą część twarzy wraz z całą gałką oczną. Po kilku miesiącach od tego przełomowego zabiegu dr Eduardo Rodriguez doniósł, że rekonwalescencja Aarona Jamesa idzie pomyślnie, a podwójny przeszczep zakończył się sukcesem.
– “Sam fakt, że dokonaliśmy pierwszego udanego przeszczepu całego oka z twarzą, jest ogromnym wyczynem, o którym wielu myślało, że jest niemożliwy” – opowiedział dr Rodriguez.
Choć nie ma pewności, że Aaron całkowicie odzyska wzrok, to jednak nie żałuje swojej decyzji.
– “Jeśli uda mi się z tego wyjść, to świetnie. Ale jeśli zapoczątkuje to kolejną ścieżkę w dziedzinie medycyny, to jestem jak najbardziej za” – podsumował.
Źródło: polsatnews.pl