Przełomowe odkrycie NASA – na Księżycu jest woda!

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej wydała komunikat, w którym informuje o swoim nowym odkryciu. Wiąże się ono z programem Artemis, który zakłada ponowne wysłanie załogi astronautów na Księżyc. Teraz, gdy potwierdzono, że na nasłonecznionej stronie Srebrnego Globu występuje woda, naukowcy są zgodni, że zdecydowanie ułatwi to przebieg tej misji powrotu ludzi na naszego satelitę.

Naukowcy od dawna podejrzewali, że na Księżycu znajduje się woda, ale nie potrafili tego potwierdzić. Jednak wszystko stało się jasne dzięki obserwatorium SOFIA. SOFIA znajduje się na pokładzie specjalnego Boeinga 747SP i dzięki temu może prowadzić obserwację wszechświata z wysokości nawet dwunastu kilometrów. To właśnie przy pomocy SOFII udało się naukowcom odkryć tlen w atmosferze Marsa czy zaobserwować zderzanie się egzoplanet.

Jednak najnowsze odkrycie dotyczy Księżyca – naszego naturalnego satelity. Jest ono niezwykle ważne w kontekście programu Artemis, który zakłada, że amerykańscy astronauci wrócą na Srebrny Glob.

Szef NASA – Jim Bridenstine podkreśla, że naukowcy nie są jeszcze pewni czy wodę z księżyca będzie można wykorzystać w formie surowca. Prawdopodobnie będzie można ją dosyć łatwo znaleźć – odkrywcy podejrzewają, że znajduje się na całej powierzchni księżyca w tzw.”szklanych paciorkach”, pod postacią cząsteczek H2O. To pomoże w przygotowaniu misji Artemis – astronauci nie będą musieli zabierać ze sobą tak dużej ilości wody.

Woda ma kluczowe znaczenie

Woda ma kluczowe znaczenie dla życia ludzkiego, ale jej wystrzelenie w kosmos jest kosztowne. Znalezienie jej na Księżycu może oznaczać, że będziemy mogli wykorzystać wodę, która tam jest, zamiast zabierać ją ze sobą – mówi Casey Honniball z NASA.

Warto zaznaczyć, że program Artemis jest niezwykle istotny – ma nie tylko pozwolić na pierwsze od ponad pięćdziesięciu lat pomyślne lądowanie ludzi na Księżycu, ale też na dalszy podbój kosmosu. Bowiem drugi etap programu zakłada przedsięwzięcie innych stałych misji kosmicznych – w tym wyprawę na Marsa.

źródło: komputerświat

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły