Choć ciąża to piękny okres, to jednocześnie bardzo trudny. Ciało kobiet zmienia się, a w dodatku odczuwają strach o swojego maluszka. Dlatego ważne jest, by miały dostęp do opieki psychologicznej.
Coraz więcej osób jest świadomych jak ważne jest zdrowie psychiczne. I na szczęście wiele kobiet w ciąży zdaje sobie sprawę, że potrzebują pomocy psychologicznej.
Wygląda to tak, że pacjentka sama przychodzi do nas, czasem już z wcześniejszymi diagnozami od psychologa czy też wypełnia specjalny kwestionariusz. Są też takie sytuacje, w których to położne lub lekarze zwracają nam uwagę, że ta czy inna pacjentka może mieć jakieś problemy, o których nie mówi wprost – zaznacza Klaudia Twardzik, psycholożka z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.
U kobiet w ciąży pojawiają się czasem stany lękowe. Czeka ich macierzyństwo, wychowywanie dziecka. Sytuacja znacząco się zatem zmieni. Ten strach przed nieznanym sprawia, że czują dyskomfort.
“Najczęściej spotykanym objawem jest lęk, który pojawia się w różnych sytuacjach. To może być lęk w czasie pierwszej ciąży. Kobieta zostanie matką, zmieni się jej życie, musi wejść w nową rolę. To trudne” – dodaje dr Katarzyna Walczyk-Matyja.
Istnieje nawet schorzenie zwane tokofobią. To lęk przed ciążą i porodem. Specjalistki z
Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy ul. Polnej w Poznaniu wspierają przyszłe mamy w walce z tym strachem. Mają ogromne doświadczenie i wiedzę.
“Pacjentki są badane w szpitalu, niejednokrotnie sami lekarze zwracają nam uwagę na to, że dana kobieta może potrzebować naszej pomocy, ponieważ zachowuje się nietypowo”. – mówi kolejna psycholożka, Matylda Nazar z GPSK w Poznaniu.
Niektóre kobiety zamykają się w sobie i nie chcą rozmawiać o swoich odczuciach. Jednak psycholożki są bardzo cierpliwe i starają się zrobić wszystko, by pomóc takim ciężarnym kobietom.
“Czasem nie chcą z nami rozmawiać, potrzeba czasu, by zawiązać relację i móc im po prostu pomóc” – dodaje specjalistka.
Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl