Start akcji Święty Mikołaj dla Seniorów!

Zaczęło się od tego, że to miała być jednorazowa akcja. Tymczasem Święty Mikołaj dla Seniorów odbywa się już od pięciu lat. Inicjatywa jest dedykowana Domom Pomocy Społecznej i innym placówkom opieki, w których mieszkańcy mogą przesyłać listy z życzeniami, zarówno małymi, jak i dużymi. Każde z tych marzeń jest spełniane przez wyjątkowego Mikołaja.

Inicjatywa “Święty Mikołaj dla Seniora” została stworzona przez Roksanę i Mateusza Góral. Pierwotnie mieli zamiar wspomóc 70 seniorów z warszawskiego Domu Pomocy Społecznej podczas Świąt Bożego Narodzenia. Wkrótce potem okazało się, że jest znacznie więcej chętnych do udzielenia pomocy. Do tej małej, niezależnej akcji dołączyło 2000 wolontariuszy w strojach Mikołaja, przygotowując łącznie 1132 prezenty.

Zauważyliśmy, że seniorom odbiera się trochę podmiotowość” – wyjaśnia w rozmowie z RMF FM organizatorka akcji Roksana Góral. – “Taką potrzebę indywidualności, że marzyć to mogą dzieci, a seniorowi to da się jakieś tam czekoladki czy herbatę i będzie okej. A my się z tym po prostu nie zgadzamy. Osoba starsza jest osobą, która ma własne pasje, która może dalej marzyć i mieć coś indywidualnego, tylko dla niego. Stąd wziął się pomysł, żeby po prostu z nimi o tym porozmawiać“.

Od roku 2018, zaproszenia do udziału w akcji “Święty Mikołaj dla Seniora” kierowane są do Domów Pomocy Społecznej oraz innych placówek opieki. W tych miejscach podopieczni zostają zachęceni do napisania listów, w których opisują swoje potrzeby i marzenia. Te listy są przekazywane poprzez stronę internetową swietymikolajdlaseniora.pl, gdzie trafiają do wolontariuszy ubranych w stroje Mikołaja.

Często te podarki są dla seniorów spełnieniem wielu ich podstawowych potrzeb. Proszą o tak prozaiczne rzeczy jak kawa, czy skarpetki. To nie są jakieś wygórowane potrzeby. A jednak, dla wielu to spełnienie ich marzeń – mówi organizatorka akcji. Ale mieliśmy na przykład taką podopieczną, której ogromnym marzeniem było wyjście do opery. No i przyjechał do niej Mikołaj, który te marzenie spełnił i zabrał ją pewnego wieczora do opery. To są właśnie najpiękniejsze chwile, które zdarzają się podczas tej akcji”  – mówi Roksana Góral.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły