Studenci AGH wygrali International Rover Challenge

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wygrali prestiżowe zawody International Rover Challange. Skonstruowali najlepszy łazik i tym samym pokonali 17 drużyn z całego świata.

Sekcja łazika AGH Space Systems już od dawna przygotowywała się do International Rover Challange. Organizatorzy tych wymagających zawodów stworzyli trudne misje, którym musiały sprostać łaziki. Dlatego drużyna z Krakowa udoskonaliła swój łazik i zmodyfikowała jego funkcje.

Najpierw udało im się zaimplementować sieci neuronowe i system mapowania w 3D. Zmienili także kształt chwytaka, by mógł przenosić poszczególne przedmioty i zbierać próbki gleby.

– “Pierwszą z serii konkurencji była Astrobiology Expedition. Zadanie polegało na zbadaniu kilku miejsc, pobraniu próbek gleby do późniejszej analizy i sprawdzeniu, czy znajdują się w nich formy życia. Kolejna konkurencja to Instrument Deployment and Maintenance Operation. Operatorzy, posługując się wyłącznie obrazem z kamer umieszczonych na chwytaku i masztach łazika, musieli za pomocą manipulatora obsłużyć specjalistyczny panel operatorski, a także umieścić obiekt w wyznaczonym miejscu” – można przeczytać w komunikacie AGH.

Łazik musiał przejść wiele misji. Niektóre z nich były naprawdę skomplikowane.

– “Na studentów czekała także konkurencja Autonomous Expedition. Polegała na autonomicznym przejeździe łazika po nieznanym wcześniej terenie, gdzie jedynym drogowskazem były czarne strzałki. Robot musiał nie tylko zapamiętać wskazywany przez strzałkę kierunek, ale także dotrzeć do następnej z nich, omijając napotkane na drodze przeszkody“.

Następnie studenci musieli przeprowadzić łazik tak, by znalazł i sfotografował ukryte przedmioty, a potem dostarczył je sędziom. Finalnie to łazik skonstruowany przez Polaków zwyciężył. To niezwykły sukces studentów AGH i dowód na to, że nasi przyszli inżynierzy mogą przyczynić się do rozwoju technologii kosmicznej.

– “Ciężka praca dała zamierzone efekty i dzisiaj możemy w pełni cieszyć się ze zwycięstwa naszej drużyny. Zawsze wkładamy całe serce w nasze projekty, jednak bez okazywanego nam wsparcia nie bylibyśmy w stanie osiągnąć takiego wyniku. Dziękujemy za towarzyszenie nam w tej podróży i obiecujemy, że jeszcze nieraz będziemy mieć wspólne powody do radości” – podkreślają członkowie sekcji łazika AGH.

Źródło: eska.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły