Niezwykła osoba stworzyła niezwykłe miejsce. Jak powstało stowarzyszenie, które zmienia polski system opieki?

Maria Król to mama chłopca z porażeniem mózgowym i założycielka Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu. Jej organizacja to już wręcz instytucja, która od lat pomaga niepełnosprawnym. Była jedną z pierwszych osób, które w Polsce zaczęły działać w tym temacie.

“Mając 62 lata, jestem w stanie spojrzeć wstecz i zobaczyć, ile Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu, które prowadzę przez ponad 30 lat, stworzyło rozwiązań systemowych dla osób z niepełnosprawnościami. Można powiedzieć, że ogrom, więc samo Stowarzyszenie stało się w zasadzie instytucją, choć jest organizacją pozarządową. W jakiś sposób zastępuje służby państwowe. Ludzie, którzy do nas przychodzą z nadzieją na wsparcie, otrzymują je” – opowiada Maria Król w wywiadzie dla portalu aleteia.org.

Marii urodził się synek z porażeniem mózgowym. Wtedy, w latach 90, w Polsce praktycznie nie było miejsc, w którym osoby niepełnosprawne i ich rodziny mogłyby otrzymać wsparcie. Jedną z pierwszych, która dokonała zmian była właśnie pani Maria. A wszystko dzięki pomocy jej pani profesor.

Maria Król wzięła udział w wykładzie dr Zofii Kułakowskiej na KUL-u, wybitnej neopediatry. Opowiadała wtedy o systemie opieki w Belgii, dzięki któremu osoby z porażeniem mózgowym mogą otrzymać potrzebną pomoc. Od tego momentu pani Maria była zdeterminowana, by zrobić coś podobnego w Polsce.

“Zaufałam jej wiedzy i doświadczeniu. W czasie tego wykładu okazało się, że wszystkie moje pomysły i marzenia, które miałam w głowie, są realne, że realne jest holistyczne i godnościowe podejście do dzieci z niepełnosprawnością, tak, by nie czuły się całe życie pacjentami, ale uczniami, ludźmi” – mówi o dr Kułakowskiej.

Godne życie

Kobieta stworzyła miejsce, w których podchodzi się do dzieci z porażeniem z godnością. Starają się motywować dzieci do zabawy, bo to w ten sposób mogą nauczyć się komunikować.

“Nie należy dla dzieci z niepełnosprawnością wymyślać nic innego od tego, co mają zdrowe dzieci. Grupa rówieśnicza i wszystkie zachodzące w niej procesy, w tym np. współzawodnictwo, są najlepszym katalizatorem postępu rozwoju dzieci” – podkreśla.

 Pani Maria Król dalej rozwija swoje największe dzieło, jakim jest Stowarzyszenie. Wie, że w Polsce jest jeszcze wiele pracy do wykonania. W 2022 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.

“Jeśli chodzi o mnie, na pewno mogę powiedzieć, że jestem zdeterminowana chęcią zmiany świata na lepsze, nie tylko w kontekście niepełnosprawności, ale w ogóle. Dlatego z wielką determinacją pracowałam i pracuję do tej pory, podejmując wyzwania. Z pewnością ta osobista motywacja i konstrukcja psychiczna, którą mam, sprawiły, że ciężka praca przyniosła takie efekty” – zaznacza.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły