Sukces lekarzy z Warszawy! Udało im się wszczepić sztuczną komorę serca

Kardiochirurgom z WUM udało się wszczepić sztuczną komorę serca nowej generacji. Coraz częściej dokonuje się takiego zabiegu zamiast transplantacji. Pacjent z sztuczną komorą może na codzień normalnie funkcjonować.

Prof. Mariusz Kuśmierczyk wraz z zespołem kardiochirurgów wszczepili sztuczną komorę serca nowej generacji. Jest to pierwsze tego typu urządzenie wszczepione w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie w Polsce dokonuje się 40-50 tego typu zabiegów rocznie. Tymczasem potrzeby szacuje się na 200 wszczepień na rok.

Pacjent z wszczepioną sztuczną komorą może normalnie funkcjonować.

“Jeden z moich pacjentów od siedmiu lat żyje z sztuczną komorą i nie chce już nawet poddać się przeszczepowi serca” – mówi prof. Kuśmierczyk.

Taka sztuczna komora pompuje od 2,5 do 10 litrów krwi na minutę. Tym samym pacjent po wszczepieniu komory może nawet uprawiać sport. Pompę podłącza się do zewnętrznego urządzenia zasilającego. Monitoruje ono pracę całego systemu i prowadzi zapis pracy, co jest bardzo ważne w diagnostyce. Pacjent musi nosić zewnętrzne urządzenie w specjalnym etui, które łatwo schować pod swetrem czy marynarką.

Część chorych nie akceptuje nadal komór. Są one dla nich przejściowym rozwiązaniem, bo nie mogą przywyknąć do tego, że z ciała wystaje kabel. Jednak specjaliści zauważają, że coraz więcej pacjentów akceptuje wykorzystanie sztucznych komór.

“Pacjenta ze sztucznymi komorami poddajemy transplantacji serca tylko wtedy, gdy coś dzieje się niepokojącego – choćby dlatego, że brakuje narządów do przeszczepu, w tym również – serca. Dawniej sztuczne pompy były wszczepiane jako pomost do przeszczepu serca, teraz coraz częściej są stosowane docelowo” – podkreśla kierownik Kliniki Kardiochirurgii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Profesor Kuśmierczyk twierdzi, że jeśli pacjent z wszczepioną pompą czuje się dobrze, to lepiej dokonać przeszczepu serca u kogoś, kto bardziej go potrzebuje. Bowiem ze sztucznymi komorami nowej generacji da się normalnie funkcjonować.

Źródło: warszawa.tvp.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły