Światowy Dzień Recyklingu: ważne akcje dla środowiska

Światowy Dzień Recyklingu został stworzony z celem zwiększenia świadomości i promocji praktyk związanych z przetwarzaniem odpadów na surowce. Pierwszy raz obchodzono go na całym globie w 2018 roku. Z tej okazji odbyło się kilka ciekawych i ważnych akcji.

Z okazji Światowego Dnia Recyklingu w całej Polsce odbyły się akcje ważne akcje dla środowiska. Warto wspomnieć o Akcji Czysta Odra i Czysta Wisła. Jak nazwa wskazuje, ich celem jest oczyszczenie brzegów naszych dwóch największych rzek. Jednak, jej organizatorzy wskazują, że chcę także promować świadome podejście do problemu zanieczyszczenia wód. Zamierzają też w ten sposób edukować na temat konieczności ochrony środowiska naturalnego.

Podczas Akcji Czysta Odra i Akcji Czysta Wisła ludzie sprzątają. Ale przede wszystkim zachęcają do selektywnej zbiórki i recyklingu na lądzie, ponieważ to tam najczęściej powstają odpady. Edukują, aby chronić rzeki przed zanieczyszczeniem. Najlepszym sposobem na walkę ze śmieciami w wodzie jest wprowadzenie cyrkularnej gospodarki odpadami na lądzie.

Odpady nie tylko skażają rzeki, powietrze, wody gruntowe i glebę, ale także emitują dwutlenek węgla i metan do atmosfery. Właśnie tak przyczyniają się do zmian klimatycznych. Unia Europejska produkuje rocznie około 3 miliardów ton odpadów, przy czym tylko 40% odpadów z gospodarstw domowych jest recyklingowanych lub ponownie wykorzystywanych. W Polsce każdego roku 5 milionów ton odpadów opakowaniowych zanieczyszcza środowisko i rzeki, co jeszcze bardziej zaostrza kryzys klimatyczny. Produkcja nowych opakowań stanowi dodatkowe źródło emisji gazów cieplarnianych. W Polsce praktycznie wszystkie opakowania mogą być poddane recyklingowi, wystarczy je odpowiednio segregować.

Namawiamy nie tylko do uczestnictwa w akcjach przy rzekach i sprzątania Odry oraz Wisły, ale także do regularnego dbania o rzeki i klimat. Wykonywanie codziennych prostych i korzystnych działań na lądzie i w naszych domach stanowi najlepszy sposób na ochronę wód i klimatu.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły