Polka znajdzie się na francuskiej monecie!

Na nowych francuskich monetach o wartości pięćdziesięciu centów pojawią się wizerunki trzech wybitnych kobiet: Marii Skłodowskiej-Curie, Simone Veil i Josephine Baker. Natomiast na monetach o nominale dziesięciu i dwudziestu centów znajdą się ich portrety.

Moneta o wartości pięćdziesięciu centów będzie upamiętniała Marię Skłodowską-Curię. Jest to wybitna postać związana z Francją od czasów studiów uniwersyteckich. Polka znana jest tam jako wybitna naukowczyni zajmująca się fizyką i chemią oraz prowadząca pionierskie badania nad radioaktywnością. W 1903 roku, wraz z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henrim Becquerelem, została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Odkrycie pierwiastków radu i polonu przyniosło jej drugą Nagrodę Nobla w 1911 roku, tym razem w dziedzinie chemii. Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą, która zdobyła to prestiżowe wyróżnienie naukowe. Jest także jedyną osobą, która została uhonorowana Noblem w różnych dziedzinach.

Na monetach znajdziemy też wizerunek Josephine Baker. Przybyła z USA do Francji. Była Afroamerykanką, tancerką, feministką. A także aktywistką na rzecz praw obywatelskich oraz agentką francuskiego ruchu oporu podczas wojny. Upamiętniona będzie też Simone Veil, polityczka i obrończyni praw kobiet. Przez wiele lat pełniła funkcję ministra zdrowia i przetrwała Holokaust. Jej działania przyczyniły się do liberalizacji dostępu do antykoncepcji i praw reprodukcyjnych. Zmarła w 2017 roku.

Wszystkie te wyjątkowe kobiety zostały pochowane w Panteonie, miejscu upamiętniającym wielu bohaterów narodowych Francji. To bardzo prestiżowe wyróżnienie, zwłaszcza że Maria Skłodowska-Curie, Polka, nasza narodowa duma, również zasłużyła na to miejsce. Monety z jej wizerunkiem trafią do obiegu w połowie tego roku, ale projekt jest już dostępny.

Źródło: deon.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły