Światowy dzień ubogich. Wiele akcji Caritas Polska

14 listopada to Światowy Dzień Ubogich. Dlatego organizacja Caritas Polska zorganizowała różne akcje charytatywne. Wsparcie otrzymali bezdomni, ludzie poszkodowani w wyniku pandemii czy emigranci.

„Nie możemy czekać, aż zapukają do naszych drzwi. Pilnie potrzeba, abyśmy dotarli do nich w ich własnych domach, w szpitalach i w domach opieki, na ulicach i w ciemnych zaułkach, gdzie czasem się chowają, w schroniskach i w centrach przyjęć” – można przeczytać w orędziu Ojca Świętego.

Na ten apel odpowiada Caritas Polska.

“Spieszymy z pomocą migrantom, którzy docierają do Polski. To jeden z wymiarów tego poszukiwania ubogich wokół nas, o którym mówi papież. W minionym tygodniu wraz z ks. arcybiskupem Józefem Guzdkiem spotkaliśmy się po raz kolejny z proboszczami opracowując plan dalszego działania. W przygranicznych parafiach staną w najbliższych dniach nasze Namioty Nadziei. Mają one wspierać działanie lokalnych Parafialnych Zespołów Caritas, pełnić funkcję magazynów i miejsc spotkań. Tam będzie udzielana będzie wszelka potrzebna pomoc w czasie kryzysu. Ta pomoc to m.in. dostarczanie i segregacja potrzebnych ubrań, przygotowywanie posiłków, itp. Zespołem pracującym na miejscu kieruje br. Cordian Szwarc” – mówi dyrektor Caritas, ks. dr Marcin Iżycki

“Dostarczyliśmy już diecezjalnym Caritas w pasie przygranicznym, parafiom i państwowym służbom mającym kontakt z napływającymi migrantami, 2 tys. pakietów Helps Pack. Zawierają folię termiczną, wodę mineralną, batony energetyczne, ogrzewacze do rąk. Wysyłamy też najpotrzebniejsze rzeczy do ośrodków, gdzie przebywają cudzoziemcy, którzy znaleźli się w Polsce. To m.in. ciepła odzież, środki higieniczne, zabawki dla dzieci, żywność. Tylko od września 2021 roku wartość pomocy przekazanej przez Caritas przekroczyła już 1 mln złotych” – dodaje.

Cała Polska wspiera ubogich

Diecezjalne Caritas w całej Polsce robią wszystko, by wesprzeć w szczególności bezdomnych. Na przykład w Warszawie zorganizowano akcję “Trochę ciepła dla bezdomnego”.

“W jej ramach, podobnie jak w ubiegłych latach, strażnicy miejscy wraz z pracownikami i wolontariuszami Caritas będą w okresie jesienno-zimowym dostarczać osobom bezdomnym, przebywającym w tzw. miejscach niemieszkalnych (pustostany, altanki działkowe, itp.), ciepłą zupę, odzież, termosy i inne artykuły potrzebne do przetrwania chłodów. Będą też zachęcać ich do skorzystania z pomocy instytucjonalnej” – schronisk, programów adaptacyjnych i innych form wsparcia – opowiada koordynator akcji, Janusz Sukiennik.

Została również zorganizowana pielgrzymka bezdomnych na Jasną Górę. Pielgrzymi dotarli na miejsce 13 listopada.

Źródło: niedziela.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły