Szafa Dobra – czyli pomoc uchodźcom w praktyce

Od początku konfliktu na Ukrainie, mieszkańcy Krakowa bez wahania ofiarowali swoją pomoc potrzebującym sąsiadom. Dzięki zaangażowaniu Fundacji IB Polska, już po dwóch tygodniach powstała Szafa Dobra, gdzie uchodźcy z Ukrainy mogli otrzymać darmową odzież i obuwie. To wyjątkowy gest solidarności, który był możliwy dzięki życzliwości i zaangażowaniu mieszkańców naszego miasta.

Po naruszeniu granic przez Rosję 24 lutego 2022 roku, ponad 200 tysięcy osób znalazło schronienie przed wojną w Małopolsce. Ci ludzie potrzebowali i nadal potrzebują wsparcia w różnych obszarach. Zarówno w postaci pomocy materialnej, jak i informacyjnej, aby lepiej poradzić sobie w nowych warunkach życia w Polsce. Fundacja IB Polska oraz Centrum Wielokulturowe, działające przy niej Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców, od samego początku konfliktu zaangażowane są w organizację i koordynację pomocy dla uchodźców.

– Szczególnie w pierwszych miesiącach niezwykle ważne było zapewnienie odzieży oraz obuwia wszystkim tym, którzy często uciekali tylko z małym plecakiem, zostawiając cały dorobek życia za sobą – zaznacza Maria Wojtacha, dyrektorka fundacji IB Polska. 

W odpowiedzi na potrzeby osób uciekających z Ukrainy, Fundacja IB Polska uruchomiła Szafę Dobra w marcu 2022 roku. Od samego początku było to miejsce, w którym uchodźcy mogli otrzymać bezpłatnie ubrania, buty, bieliznę. Były tam też inne potrzebne rzeczy, włączając w to zabawki dla dzieci.

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Krakowa i wolontariuszy Szafa Dobra zdołała poszerzyć swoją działalność. W marcu 2023 roku rozpoczęto współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, aby pomóc innym potrzebującym grupom. Pomoc trafiła również na os. Górali 8. Szafa Dobra nie ogranicza się jedynie do Krakowa – odwiedzała także Myślenice oraz Muszynę, aby wesprzeć tamtejszych mieszkańców. Dzięki hojności mieszkańców, partnerów i wolontariuszy udało się zgromadzić potrzebną ilość rzeczy. Zostały one wysłane na Ukrainę przez zaprzyjaźnione organizacje pomocowe. Zarówno Fundacja IB Polska, jak i lokalne organizacje zapewniły bezpieczeństwo transportu i dystrybucji pomocy.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły