Projekt “Tu i teraz! Miasto Potwór” powstał z inicjatywy Teatru Pinokio w Łodzi. Jedną z części tego przedsięwzięcia był specjalny spektakl, po którym odbywały się warsztaty. Były to warsztaty międzypokoleniowe przeznaczone dla dzieci i seniorów. Stworzone podczas nich prace wystawiono w foyer teatru.
25 sierpnia otworzono wystawę wieńczącą projekt “Tu i teraz! Miasto Potwór”. Wystawione tam prace stworzyły dzieci i seniorzy uczestniczące w warsztatach. Wszystko jednak zaczęło się od spektaklu na podstawie opowiadań Joanny Guszty, ilustrowanymi przez Przemka Liputa. Widownią byli mieszkańcy łódzkich Domów Pomocy Społecznej i Domów Dziecka.
Przedstawienie porusza temat zaangażowania w życie lokalnej społeczności, sąsiedzkiej pomocy i wpływu otoczenia na indywidualne poczucie tożsamości – opowiada Marta Magalska, koordynatorka projektu. – Podopiecznym tych placówek prezentowaliśmy tam coś do czego na co dzień nie mają dostępu, dawaliśmy im szansę obcowania ze sztuką, ale też dawaliśmy im szansę stania się twórcami.
Następnie po każdym spektaklu odbywały się warsztaty. Jako że uczestniczyli w nich zarówno dorośli, jak i dzieci, można je nazwać wielopokoleniowymi. Obie grupy wiekowe współpracowały ze sobą, tworząc wyjątkowe prace plastyczne. Miały przedstawiać one ich wizję Łodzi, a także potencjał, jaki widzą w swoim mieście.
Udało nam się stworzyć przyjazne, bezpieczne warunki, w których uczestnicy, niezależnie od danych z metryki, umacniali się w lokalnym patriotyzmie. Równocześnie poszerzali swoją perspektywę, wspólnie poszukując rozwiązań globalnych problemów i alternatyw dla szkodliwych działań człowieka. Stworzone w ciągu kilku godzin prace plastyczne to kroniki roli pełnionej przez nich w małej społeczności, obserwacje problemów, z którymi się spotykają i sugestie dotyczące ich rozwiązań – mówi koordynatorka.
Uczestnicy warsztatów mogli poczuć, że ich głos naprawdę się liczy.
“To co z mojej perspektywy jest ogromnie istotne to oddanie sprawczości w ręce podopiecznych, a oni przyznali, że takiej sprawczości zwłaszcza w domach pomocy społecznej podopieczni są pozbawieni, nikt ich nie pyta o zdanie, więc to, że zadaliśmy im te wszystkie ważne pytania było dla nich ogromnie poruszające” – zaznacza Magda Magalski.
Wystawę będzie można oglądać do 10 września w Teatrze Pinokio.
Źródło: rmf24.pl/expressilustrowany.pl