Trzy siostry dożyły 100 lat. Twierdzą, że znają przepis na długowieczność

W 2021 roku Frances Kampus świętowała swoje setne urodziny. W tym wyjątkowym dniu towarzyszyły jej siostry – 104-letnia Julia i 102-letnia Lucy. Wszystkie zgodnie twierdzą, że znają przepis na długowieczność.

W dzień setnych urodzin Frances została za nią odprawiona msza w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w miasteczku Atwood, w stanie Kansas. Co ciekawe, w tym kościele siostry miały pierwszą komunię, bierzmowanie i nawet ślub.

Frances, Julia i Lucy dorastały na farmie. Ich dziadkowie pochodzili z Czechosłowacji, osiedlili się w Rowlins i zajęli się rolnictwem. Potem gospodarstwo przejął ich tata. Mimo że przez całe życie ciężko pracował fizycznie, to dożył 98 lat.

Siostry podkreślają, że długowieczność zawdzięczają właśnie tej ciężkiej pracy. Wysiłek fizyczny i aktywność na świeżym powietrzu są kluczowe. Wszystkie pamiętają jak w dzieciństwie musiały pomagać ojcu i przenosiły 19-litrowe wiadra z benzyną.

„Przechodziłyśmy przez pastwiska, szłyśmy dalej, a potem w drodze powrotnej zatrzymywałyśmy się przy potoku, łapałyśmy żaby i wkładałyśmy je do kieszeni” – opowiada Julia – „Młodsze pokolenie nie wie, co przeszliśmy. Pracujemy też dzisiaj, ale wtedy pracowaliśmy ciężej” .

Wiodły proste życie. I w tej prostocie odnajdywały szczęście. Ich wspomnienia z dzieciństwa są pełne radości.

„Nosiłyśmy sukienki, nie miałyśmy spodni ani dżinsów” – wspomina Julia – „Zawsze mieliśmy domowy chleb, ziemniaki, sos i mięso. Na tamtych kuchenkach nie tak łatwo można było coś upiec, trudno było utrzymać odpowiednią temperaturę. Nawet jeśli potrawa nie wyszła dobrze, to i tak ją jedliśmy” 

W dzieciństwie siostry były dla siebie jednocześnie najlepszymi przyjaciółkami. Wszystkie mają już ponad 100 lat, cieszą się dobrym zdrowiem i nadal łączy je zażyła relacja. Mieszkają bardzo blisko siebie i często się odwiedzają. Wieczorami grają w domino lub w karty.

Zapytane o to, co jest w życiu najważniejsze i o co należy dbać odpowiadają:

„Trzeba się dużo ruszać” – mówi Frances Kampus.

„Myślę, że najważniejsza jest wiara oraz poczucie wdzięczności wobec swoich rodziców i dziadków” – podkreśla jej starsza siostra, Julia.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły