Ukraińskie dzieci otrzymają wyjątkowe książki. Piękna inicjatywa

Wrocławski Dom Literatury organizuje akcję Books from Home, w ramach której wydrukuje w języku ukraińskim książki dla dzieci i za darmo rozda je uchodźcom. W ten sposób chcą wesprzeć ukraińskich pisarzy i przede wszystkim dać namiastkę ojczyzny dzieciom.

Do Polski przybyło już ponad 3 miliony uchodźców. Prawdopodobnie milion z nich stanowią dzieci.

 – „Brutalnie wyrwane z domów, rzucone do obcego kraju, otoczone językiem, którego nie rozumieją. Tak wygląda rzeczywistości ponad miliona ukraińskich dzieci, które od początku wojny trafiły do Polski. Może to nie być oczywiste w pierwszej chwili, ale w naszym przekonaniu to właśnie książkę należy umieścić wśród artykułów pierwszej potrzeby.” – mówi Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury.

„Wiemy, jak ważne dla dzieci są codzienne rytuały, w tym czytanie. Bajki i historie, które znają, które kojarzą im się z domem i bezpieczeństwem, które czytały w towarzystwie rodziców, dziadków, przyjaciół ze szkoły. Chcemy przywrócić dzieciom te książkowe rytuały”  – zaznacza.

Dlatego Wrocławski Dom Literatury organizuje akcję Books from Home. W ramach niej planuje wydać 8 tytułów książek dla dzieci napisanych przez ukraińskich autorów. Zostaną one wydrukowane w ich ojczystym językom, a następnie rozdystrybuowane wśród uchodźców w całej Polsce.

„Nie chcemy jednak skupiać się na tłumaczeniu tekstów polskich, ale wydać książki ukraińskie, tamtejszą klasykę, a także znane i nagradzane książki ilustrowane. W ten sposób pomożemy dzieciom, ale też wesprzemy ukraińskich wydawców i autorów w tym trudnym czasie, gdy rynek książki nie może normalnie funkcjonować” – wyjaśniają organizatorzy.

Żeby rozpocząć akcję, WDL potrzebuje wsparcia finansowego. Najpierw musi zakupić licencje. Dlatego organizatorzy zwrócili się do firm i osób prywatnych o wsparcie ich przedsięwzięcia.

Warto wspomnieć, że WDL prowadzi także zbiórkę na rzecz ukraińskich pisarzy, ilustratorów i osób zajmujących się przekładami.

„To z jednej strony akcja osobna, ale mająca z Books from Home punkty wspólne – w końcu bez pisarek i pisarzy, ilustratorek i ilustratorów ukraińska literatura, w tym ta dziecięca, nie przetrwa” – mówią pracownicy WDL.

By wesprzeć tę inicjatywę, do czego oczywiście zachęcamy, wystarczy wejść na stronę WDL. Tam znajdują się wszystkie potrzebne informacje i dane do przelewu.

Źródło: dzieje.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły